Ambasadori ukrainas në OKB Sergiy Kyslytsya ka përshëndetur përfundimin e mandatit mujor rus si president i Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Marketing

Presidenca e këshillit bëhet me rotacion ndërmjet anëtarëve çdo muaj dhe në shkurt e mbajti ambasadori rus Vassily Nebenzia.

“Mezi pres mesnatën, kur kjo e neveritshme, pushtimi i sediljes së presidentit të këshillit do të përfundojë”, shkroi Kyslytsya në Twitter.

Kompetencat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së përfshijnë vendosjen e operacioneve paqeruajtëse, miratimin e sanksioneve ndërkombëtare dhe autorizimin e veprimeve ushtarake.

Njerëzit e zakonshëm rusë tashmë po e ndjejnë goditjen e sanksioneve perëndimore që synojnë bankat e tyre, gjë që po e bën më të vështirë për ta aksesin e parave.

Këtu janë disa mënyra të përditshme se si ajo prek njerëzit, sipas vendasve rusë që folën me BBC:

Njerëzit nuk mund të përballojnë pagesat e hipotekës pasi normat e interesit u dyfishuan të hënën në 20%. Njerëzit kanë humbur mënyrat e pagesës sepse bankave të tyre u është ndërprerë Visa dhe Mastercard, dhe më pas Apple Pay dhe Google Pay. Njerëzit po përpiqen të nxjerrin dollarë amerikanë – duke çuar në skena të radhëve të gjata në ATM

“Kur filloi operacioni në Donbas, shkova në ATM dhe tërhoqa kursimet që kisha në Sberbank në dollarë. Tani fjalë për fjalë i mbaj ato nën jastëk,” tha një burrë rreth të 30-tave në Moskë. Në fillim të vitit 2022, një dollar këmbehej për rreth 75 rubla dhe një euro për 80. Por lufta ka ndihmuar të vendosen rekorde të reja – në një moment të hënën një dollar kushtonte 113 rubla dhe një euro, 127./albora.ch/

Marketing