Në një video-mesazh që Volodymyr Zelensky shpërndau në faqen e tij në Facebook dhe kanalin Telegram vonë të hënën në mbrëmje, presidenti ukrainas bëri thirrje për përjashtimin e Rusisë nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së.

Marketing

“Këtu është Ukraina. Këtu është Evropa. Këtu është viti 2022. E keqja e armatosur me raketa, bomba dhe artileri duhet të ndalet menjëherë. E shkatërruar ekonomikisht. Për të treguar se njerëzimi mund të mbrohet”, tha Zelensky, transmeton albora.ch.

Ai gjithashtu bëri thirrje për përjashtimin e Rusisë nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, shkruan 20minuten.

“Një shtet që kryen krime lufte kundër civilëve nuk mund të jetë anëtar. Përveç kësaj, duhet të konsiderohet një bllokim i plotë i hapësirës ajrore për raketat, aeroplanët dhe helikopterët rusë.”

Në bisedimet e paqes, të udhëhequra nga një delegacion ukrainas dhe rus të hënën, ai tha se Ukraina nuk ka arritur ende rezultatin e dëshiruar.

“Rusia ka paraqitur qëndrimet e saj, janë bërë kundërargumente  nga ne për t’i dhënë fund luftës. Sapo delegacioni të kthehet në Kiev, ata do të analizojnë dhe vendosin se si do të vazhdojë në raundin e dytë të negociatave”, thotë mes tjerash presidenti ukrainas në videon e transmetuar në rrejtet sociale.

Zelensky supozon se Kievi është objektivi kryesor i ushtrisë ruse.

“Për armikun, Kievi është një objektiv i rëndësishëm. Kjo është arsyeja pse kryeqyteti është nën kërcënim të vazhdueshëm. Rusia po dërgon diversantë në kryeqytet. Ne do t’i çarmatosim të gjithë”, shtoi Zelensky.

Zelensky e përshkroi granatimin e qytetit lindor të Ukrainës, Kharkiv, si një krim lufte.

“Patjetër që do të ketë një gjykatë për këtë krim. Kjo është shkelje e të gjitha konventave”, u deklaruar ai mes tjerash.

Zelensky kërkoi që Rusisë t’i mohohet qasja në të gjitha portet, kanalet dhe aeroportet në botë. Sipas Zelenskiy, i cili nuk mund të verifikohej në mënyrë të pavarur, Rusia ka kryer 56 sulme me raketa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit pesë ditë më parë. U lëshuan 113 raketa lundrimi. Kështu është, miqësi vëllazërore”, tha Zelenski.

“Një shtet i tillë nuk duhet të marrë qindra miliarda për eksportin e burimeve të energjisë. Kushdo që blen mallra ruse tani paguan para për të vrarë njerëz”, vazhdoi Zelenski. /albora.ch/

Lexo edhe:

Marketing