Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës Kreshnik Ahmeti, ka njoftuar përmes një kumtese për media, se ka zhvilluar sot një telefonatë me homologen e tij ukrainase, Emine Dzhaparova.

Marketing

Në këtë bisedë Ahmeti e njoftoi Dzhaparova për rreshtimin e Kosovës në përkrahje të pavarësisë, sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës, transmeton albora.ch.

Ai përmendi sanksionet të cilat Kosova tashmë i ka vendosur dhe gatishmërinë për t’i shtuar ato në koordinim me ShBA-të, BE-në dhe partnerët e tjerë ndërkombëtare. Gjithashtu, ai përmendi edhe ndihmën që Kosova po i ofron në këtë situatë duke strehuar 20 gazetarë, duke larguar përkohësisht regjimin e vizave për qytetarët ukrainas dhe duke treguar gatishmëri për strehimin e 5000 refugjatëve.

Dzhaparova e falënderoi Kosovën për mbështetjen dhe për rreshtimin e menjëhershëm në anën e Ukrainës.

Nga Ukraina, ajo e njoftoi Ahmetin për situatën e rëndë humanitare të shkaktuar nga agresioni ushtarak i Federatës Ruse dhe për rezistencën e fortë që po e bëjnë ukrainasit. Kriza humanitare e shkaktuar nga Federata Ruse, veçanërisht në qytete si Mariupol ku qytetarët po mbahen peng nga rrethimi rus, po thellohet çdo ditë e më shumë.

Zëvendësministri Ahmeti ndër të tjerash i ka përcjellur ngushëllime të sinqerta të Qeverisë së Kosovës për viktimat e agresionit rus dhe të dy u pajtuan që t’i vazhdojnë komunikimet e rregullta për bashkëpunim të mëtutjeshëm. /albora.ch/

Lexo edhe:

Marketing