Tre shqiptarë janë lënë në burg në Angli pasi u zbuluan se kishin pothuajse 300,000 paund drogë dhe para të gatshme pas një sulmi nga njerëz të maskuar të armatosur.

Marketing

Glen Xhaferri, 26 vjeç, Redjon Murati, 28 dhe Anis Plauku, 29 vjeç, janë shqiptarët e arrestuar, ndërsa policia gjeti makinën e tyre të braktisur e cila zotëronte mijëra paund.

Një kërkim i mëtejshëm në shtëpinë e tyre në Bradford çoi në zbulimin e drogës me vlerë mbi 150,000 £ dhe pajisje anti-përgjim.

Xhaferri i mirëarsimuar dhe ish-ushtari Plauku u dënuan me tre vjet burg, ndërsa Murati u dënua për pak më shumë se dy vjet në Gjykatën e Bradford Crown të ​​enjten.

Treshja shkoi në spital më 27 shkurt pas sulmit në pronën e tyre, ku Plauku pësoi një thyerje të kafkës, Xhaferri kishte prerje në kokë dhe hundë dhe Murati mori një plagë të thellë në kyçin e dorës.

Me të dëgjuar se çfarë ndodhi, policia gjeti një Audi A5 të braktisur pranë spitalit që i përkiste burrave që përmbante 84,000 £ në një çantë të zezë në sediljet e pasme.

Tre të pandehurit u arrestuan më pas dhe oficerët shkuan për të kontrolluar një shtëpi njëkatëshe me tre dhoma gjumi ku ata jetonin në Highgate Road në Queensbury.

Gjashtëmbëdhjetë thasë 1 kg kanabis – të cilat kishin një vlerë me shumicë prej 71,250 £ dhe një vlerë në rrugë prej 151,710 £ – u gjetën nga prona.

Në një dhomë gjumi, që besohet se është e Xhaferrit për shkak të kartave bankare dhe ilaçeve në emër të tij, në një gardërobë u gjetën rreth 35,000 £ para.

Kur u intervistua pas arrestimit, Xhaferri mohoi të dinte asgjë për paratë e gatshme dhe nuk komentoi për kanabisin.

Marketing