Avioni i parë i ndihmës së huaj ka mbërritur në Tonga, me furnizime shumë të nevojshme për kombin e Paqësorit, i cili u shkatërrua nga një shpërthim vullkanik dhe cunami pasues të shtunën.

Marketing

Zelanda e Re tha se avioni i saj ushtarak zbarkoi në aeroportin kryesor të Tongës pasi punëtorët pastruan hirin nga pista, shkruan bbc.

Siç bëhet e ditur, rrugës janë edhe avionë dhe anije të tjera të dërguara nga Zelanda e Re dhe Australia.

Shpërthimi i një vullkani nënujor që ndodhi të shtunën dhe një vale cunami pa hirin vullkanik që mbuloi ishujt, paraqiti rrezik serioz për shëndetin.

Të paktën tre persona kanë vdekur dhe komunikimet janë dëmtur. Tonga sapo ka filluar të rivendosë kontaktet globale pas pesë ditë shkëputjeje nga pjesa tjetër e botës. /albora.ch/

Marketing