Luftëtarët në rajonin Tigray kanë akuzuar qeverinë qendrore të Etiopisë për një sulm ajror, ku kanë mbetur të vdekur të paktën 56 të vdekur. Sulmi goditi një kamp të refugjatëvë në Dedebit të Tigray, shkruan 20min.ch, përcjellë albora.ch.

Marketing

Qeveria qendrore në Addis Abeba dhe ushtria fillimisht nuk iu përgjigjën kërkesave për komente, pasi sulmi i supozuar ajror nuk mundi të konfirmohej në mënyrë të pavarur, transmeton tutje albora.ch.

Sipas 20min.ch, lajmet e fundit nga Tigray vijnë në një kohë kur qeveria e kryeministrit Abiy Ahmed dëshiron të jetë pajtuese pas 14 muajsh lufte./albora.ch/

Marketing