Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg do të jenë ndër udhëheqësit në takimin vjetor të Forumit Ekonomik Botëror (WEF) në Davos, i cili fillon të dielën pas një pauze dyvjeçare për shkak të pandemisë Covid-19.

Marketing

Mbi 50 krerë shtetesh dhe qeverish do të marrin pjesë në mbledhjen ballë për ballë në vendpushimin në Zvicrën lindore nga 22-26 maj. Në total, priten 2,500 lëvizës dhe tundues nga politika, biznesi dhe shoqëria civile – më të vogla se disa takime të kaluara.

“Takimi vjetor është samiti i parë që bashkon liderët globalë në këtë situatë të re të karakterizuar nga një botë multipolare në zhvillim si rezultat i pandemisë dhe luftës”, tha themeluesi i WEF Klaus Schwab në një deklaratë të mërkurën.

Temat në axhendë përfshijnë rimëkëmbjen e pandemisë, trajtimin e ndryshimeve klimatike, të ardhmen e punës, përshpejtimin e kapitalizmit të palëve të interesuara dhe shfrytëzimin e teknologjive të reja.

Scholz, i cili kryeson G7 këtë vit, do të flasë për herë të parë në Davos si kreu i qeverisë. Ndërkohë, Stoltenberg do të marrë pjesë teksa NATO shqyrton kandidaturat e Suedisë dhe Finlandës në një kohë tensionesh të larta me Moskën.

Rusia nuk do të përfaqësohet në samitin e këtij viti, pavarësisht se ka qenë një mbështetëse e madhe e aktiviteteve të WEF në të kaluarën.

Në përgjigje të pushtimit të Ukrainës në fund të shkurtit, WEF ngriu të gjitha lidhjet me entitetet ruse dhe njoftoi se nuk do të punonte me asnjë person apo ent të sanksionuar siç  raportoi Politico në mars, transmeton wissinfo.ch. Në shkurt, shefat e WEF dhanë një  deklaratëLidhje e jashtme duke dënuar “agresionin e Rusisë kundër Ukrainës, sulmet dhe mizoritë”.

Fokusi në Ukrainë

Ndërkohë, Ukraina do të jetë e përfaqësuar fuqishëm në takim. Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të jetë lideri i parë i huaj që do t’i drejtohet tubimit të hënën nga Kievi. Pritet që të flasë edhe kryetari i kryeqytetit të Ukrainës, Vitali Klitschko, si dhe ministri i Jashtëm, Dmytro Kuleba.

Një delegacion ukrainas, duke përfshirë anëtarë të qeverisë, parlamentit, sektorit të biznesit dhe shoqërisë civile, do të jetë gjithashtu në Davos.

Emra të tjerë të mëdhenj që priten përfshijnë presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, kryeministrin spanjoll, Pedro Sanchez, kryeministrin polak, Mateusz Morawiecki dhe ministrin gjerman për Çështjet Ekonomike dhe Veprimin për Klimën, Robert Habeck.

Shumica e Këshillit Federal të Zvicrës do të jenë të pranishëm. Presidenti Ignazio Cassis do të mbajë fjalimin e hapjes të hënën. Por është e paqartë nëse ai do të takohet me von der Leyen apo ndonjë zyrtar tjetër të Brukselit për të diskutuar çështjet zvicerane-BE. Burime në Bruksel kishin lënë të kuptohet se komisioneri Maroš Šefčovič, i ngarkuar për marrëdhëniet ndërinstitucionale dhe largpamësinë, nuk do të udhëtonte në WEF.

Në dhjetor 2021, organizatorët u shtynë takimi vjetor i WEF-së për të dytin vit radhazi pak para sferës së tij tradicionale të janarit, duke përmendur vështirësitë e mbajtjes së një konference personalisht gjatë pandemisë së koronavirusit.

Foto: Selia e WEF-së në Gjenevë / Wikipedia

Marketing