Të premten, ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov u përpoq të qetësonte botën për viktimat civile në ditën e dytë të pushtimit rus të Ukrainës transmeton albora.ch.

Marketing

“Askush nuk do të sulmojë popullin e Ukrainës,” tha ai gjatë një konference të nxehtë shtypi, duke i thënë CNN se “nuk kishte sulme në infrastrukturën civile”.

Megjithatë, raportet për ndërtesat e banimit dhe kopshtet e fëmijëve që janë granatuar, civilët e vrarë dhe raketat që janë gjetur në rrugët e banimit kanë ardhur që nga fillimi i ofensivës.

Videot e mediave sociale, fotot dhe imazhet satelitore të analizuara dhe të gjeolokuara nga CNN konfirmojnë se në disa raste zona me popullsi të dendur janë goditur nga forcat ruse. CNN po i drejtohet qeverisë ruse për koment.

Amnesty International, në një deklaratë për shtyp të premten, akuzoi forcat ruse për “sulme pa dallim në zonat civile dhe sulme ndaj objekteve të mbrojtura si spitalet”, duke përmendur tre shembuj, duke përfshirë një sulm të enjten pranë një ndërtese spitali në Vuhledar, në Donetsk lindor. Rajon. Ai sulm vrau katër civilë dhe plagosi dhjetë të tjerë, njoftoi Amnesty.
Këtu janë disa shembuj të gjetur nga CNN.
Kopsht në Okhtyrka, jetimore në Vorzel
Një kopsht fëmijësh në Okhtyrka, në rajonin verilindor të Sumy, u godit nga granatimet të premten, sipas disa zyrtarëve publikë. Kryebashkiaku Pavel Kuzmenko, pretendoi se granatimet u kryen nga një sistem rakete lëshimi i shumëfishtë rus Uragan, duke plagosur disa fëmijë.
Lajmi për sulmin e supozuar në kopshtin Sonechko u konfirmua nga Shefi i Administratës Ushtarake Rajonale Sumy, Dmytro Zhivitsky, i cili tha se ky ishte bombardimi i tretë në Okhtyrka të premten.
Një video që qarkullon në rrjetet sociale të cilën CNN e ka vendosur në kopshtin e fëmijëve në Okhtyrka tregon të plagosur të mbuluar me gjak në tokë përpara hyrjes.
Pas sulmit të supozuar, Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba akuzoi Federatën Ruse për “krime lufte”.
“Sulmet e sotme ruse në një kopsht fëmijësh dhe një jetimore janë krime lufte dhe shkelje të Statutit të Romës”, shkroi Kuleba në Twitter.
“Së bashku me Prokurorinë e Përgjithshme po mbledhim këtë dhe fakte të tjera, të cilat do t’i dërgojmë menjëherë në Hagë. Përgjegjësia është e pashmangshme”, shtoi ai.
Jetimoren e përmendi edhe Lyudmila Denisova, ombudsmeni i Rada Verkhovna për të Drejtat e Njeriut.
“Si rezultat i bombardimeve të forta të blinduara të një jetimoreje në qytetin Vorzel në rajonin e Kievit, 51 fëmijë janë aktualisht në rrezik për jetën dhe shëndetin, 3 prej të cilëve kanë probleme të rënda shëndetësore dhe 15 foshnja. Dy ndërtesa të institucionit janë dëmtuar. ,” ajo tha./albora.ch/

Marketing