1. Përballja e parë në Hagë

Putini e justifikon luftën e tij të agresionit me të drejtën e vetëmbrojtjes. Ukraina dëshiron që gjykata më e lartë e OKB-së, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (të mos ngatërrohet me «Tribunalin e Hagës», Gjykata Penale Ndërkombëtare!), të dënojë këtë justifikim, shkruan blick.

Marketing

Të dyja palët do t’i paraqesin publikisht argumentet e tyre sot, të hënën (Ukrainë) dhe nesër, të martën (Rusi).

2. Negociatat e armëpushimit

Raundi i tretë. Bisedimet e mëparshme dështuan – edhe këtë herë të dyja palët dhe vëzhguesit janë pesimistë.

3. Stuhia e mundshme e Kievit

Ushtria ukrainase ka frikë nga një sulm i madh në Kiev. Sipas raportit të situatës të publikuar gjatë natës, Rusia po mbledh burime për sulmin në kryeqytetin ukrainas.

Kjo mund të jetë shkatërruese për civilët që mbetën në qytet – rrugët e arratisjes janë kryesisht të prera dhe trupat ruse me sa duket po qëllojnë posaçërisht mbi ata që ikin. /albora.ch/

Lexo edhe:

Marketing