Zimin ishte në arrest shtëpiak për shkak të hetimeve në të cilat ai dyshohet për marrje ryshfeti dhe në momentin e sulmit

Marketing

Koloneli misterioz që dikur mbante çantën bërthamore të presidentit rus Vladimir Putin , u gjet i qëlluar në shtëpinë e tij pranë Moskës, shkruan Mirror.Vadim Zimin (53) u gjet me plagë me armë zjarri në kuzhinën e banesës së tij në Krasnogorsk në rajonin e Moskës. Ai është në gjendje kritike dhe është në terapi intensive, thonë raportet. Vetëm një fotografi e kolonelit misterioz rus është e njohur për publikun.

Koloneli në pension i Shërbimit Federal të Sigurisë ishte në krye të një çantë me kontroll bërthamor rus, e cila është gjithmonë pranë liderit të Kremlinit. Dihet se ai e ka kryer këtë rol si ndihmës i ish-presidentit Boris Jelcin . Ai vazhdoi karrierën e tij në shërbimin e sigurisë, duke arritur deri në rolin e kolonelit nën Vladimir Putin, por roli i tij i saktë në administratën e Putinit nuk është plotësisht i qartë.

Në momentin e sulmit, gruaja e tij, një punonjëse mjekësore, ishte larg shtëpisë duke trajtuar të plagosurit e vrarë në luftën e Putinit në Ukrainë.

Zimin, meqë ra fjala, është pikërisht për shkak të hetimit në të cilin dyshohet se ka marrë ryshfet, pasi iu bashkua shërbimit doganor, njoftoi Moska Komsomolets. Për shkak të procedimit penal gjatë sulmit, ai ka qenë në arrest shtëpiak, ndërsa të plagosurin Zimin e ka zbuluar vëllai i tij – i cili dyshohet se ka qenë në banjë në momentin e të shtënave.

Kur vëllai i tij e gjeti, Vadim Zimin ishte i shtrirë në një pellg gjaku me një plagë në kokë dhe një pistoletë Izh 79-9TM u gjet pranë vendit të krimit, ku dyshohet se ishte sulmi.

Ekziston vetëm një foto e një koloneli misterioz. Meqë ra fjala, Putini dihet se tallet me Perëndimin duke këmbëngulur se pranë tij është i dukshëm oficeri që mban kodet bërthamore. Për shembull, ai e bëri këtë në prill kur mori pjesë në funeralin e politikanit ultranacionalist Vladimir Zhirinovsky në Moskë.

Foto: Screenshot

Marketing