Kreu i Drejtorisë kryesore të Inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës tha se pika e kthesës në luftën në Ukrainë do të ndodhë në mes të gushtit.

Marketing

Kreu i Drejtorisë kryesore të Inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, gjeneralmajor Kirilo Budanov (36), tha për Sky News se lufta në Ukrainë po përparon aq mirë sa një pikë kthese në konflikt do të ndodhë në mes të gushtit, dhe konflikti do të përfundojë deri në fund të vitit.

Budanov shtoi se në Rusi tashmë ka filluar një grusht shteti kundër presidentit të Federatës Ruse, Vladimir Putin, dhe se ai vuan nga kanceri.

Budanov punon në një zyrë të errët plot me literaturë për luftën dhe spiunazhin, çanta plot me rërë vendosen në dritaret e zyrës së tij, pushkët automatike janë shpërndarë në dysheme dhe një gëzhojë plot me plumba përdoret si peshë letre.

Edhe pse mjaft i ri, Budanov flet pikërisht si informatorë shumë më me përvojë. Sky News thotë se ka qeshur vetëm një herë gjatë intervistës dhe se rrallëherë ka shfaqur emocione. Një buzëqeshje e vetme erdhi pasi ai tha se ishte “optimist”.

Budanov parashikoi se kur Rusia do të sulmonte Ukrainën dhe tani thotë se ka një parandjenjë se kur mund të përfundojë lufta që filloi më 24 shkurt.

-Pika e kthesës do të ndodhë në gjysmën e dytë të gushtit. Shumica e aksioneve ushtarake do të përfundojnë deri në fund të vitit. Pas kësaj, ne do të vendosim pushtet në të gjitha territoret tona, përfshirë në Donbas dhe Krime – tha Budanov.

Pavarësisht se tani është fokusuar në fushën e betejës lindore të Ukrainës, zyrtari më i lartë i inteligjencës ushtarake të Ukrainës thotë se Rusia nuk ka ndryshuar taktikën dhe po pëson humbje të mëdha. Ai nuk donte të fliste shumë për viktimat ukrainase.

Budanov tha se nuk ishte i befasuar që rusët po vuanin.

-Ne dimë gjithçka për armikun tonë. Planet e tyre i mësojmë praktikisht menjëherë pasi të finalizohen – tha informatori.

Evropa e sheh Rusinë si një kërcënim të madh. Ata kanë frikë nga agresioni i saj. Ne kemi tetë vjet që luftojmë me rusët dhe mund të themi se historitë e fuqisë së madhe ruse janë thjesht mite. Rusia nuk është aq e fortë. Ata janë një turmë me armë – përfundoi Budanov.

Foto: Faqja në Facebook e Volodymyr Zelenskit

Marketing