Sekretari i Përgjithshëm, Jens Stoltenberg tha se NATO do t’i dërgojë një propozim me shkrim Kremlinit në fund të kësaj jave për të “përpjekur të gjejë një rrugë përpara”, mes tensioneve në rritje rreth trupave ruse në kufirin e Ukrainës.

Marketing

“Ne do të theksojmë se jemi gati të ulemi, dhe të diskutojmë kontrollin e armëve, çarmatimin, transparencën në aktivitetet ushtarake, mekanizmat e reduktimit të rrezikut dhe çështje të tjera që janë të rëndësishme për sigurinë evropiane. Dhe gjithashtu të ulemi dhe të dëgjojmë shqetësimet ruse”, theksoi Stoltenberg, shkruan cnn.

Kreu i NATO-s tha javën e kaluar se aleanca ushtarake perëndimore së shpejti do t’i dërgonte Rusisë propozimet e saj me shkrim, duke iu përgjigjur kërkesave të sigurisë së Moskës dhe do të sugjeronte bisedime serioze për kontrollin e armëve dhe masat e transparencës për aktivitetet ushtarake dhe të vendosjes së raketave.

Këto komente të Stoltenberg erdhën një ditë pasi NATO njoftoi se disa vende anëtare po vendosnin forcat në gatishmëri dhe po dërgonin anije dhe avionë luftarakë shtesë në Evropën Lindore. /albora.ch/

Marketing