Një periudhë e ftohtë po mundon aktualisht Shtetet e Bashkuara verilindore. Në perëndim të shtetit të Maine thuhet të ketë temperatura të shkaktuara nga era deri në minus 40 gradë.

Në Boston, disa shkolla u mbyllën ose e shtynë fillimin e tyre për shkak të të ftohtit ekstrem.

Marketing

Është jashtëzakonisht i ftohtë edhe në pjesë të tjera të Shteteve të Bashkuara verilindore. Në perëndim të shtetit të Maine thuhet të ketë temperatura të shkaktuara nga era deri në minus 40 gradë. Temperatura të ulëta priten gjithashtu në Vermont, Nju Hampshire dhe Rhode Island. Departamenti i Shëndetësisë në Neë Hampshire tha se katër vende të testimit të koronavirusit u mbyllën për shkak të të ftohtit të martën. Vendndodhjet janë në Claremont, Manchester, Nashua dhe Newington, raporton 20min.ch, përcjellë albora.ch.

Autoritetet shëndetësore në verilindje të Shteteve të Bashkuara janë të alarmuar. Edhe ofruesit e energjisë janë gjithashtu të shqetësuar: “Central Maine Power” ka këshilluar klientët e saj që të mbyllin të gjitha dritaret dhe të tërheqin perdet. Pra, rrezet ngrohëse të diellit duhet të hyjnë në dhomë, gjë që mund të zvogëlojë varësinë nga energjia elektrike gjatë ftohjes, transmeton tutje albora.ch.

Marketing