Policia e Mantovës ka bërë arrestimin e një 31-vjeçari me kombësi marokene në Algeciras të Spanjës pasi konsiderohet përgjegjës për vdekjen e 23-vjeçarit shqiptar dhe plagosjen e një 35-vjeçari, më 2 korrik në sheshin e një qendre tregtare në Mantua, gjatë një sulmi me shkopinj bejsbolli, raporton Ansa.it, përcjellë albora.ch

Marketing

Arrestimi u bë dje pas urdhrit europian të arrestit të kërkuar nga Prokuroria Publike e Mantovës.

Marokeni dyshohet se është autori i sulmit vdekjeprurës që i kushtoi jetën Atilio Ndrekai, 23 vjeç nga Shqipëria me banim në San Giorgio Bigarello (Mantua) dhe plagosjen e rëndë të Pierfrancesco Ferrarit, 35 vjeç po nga San Giorgio di. Bigarello.

Sulmi, motivi i të cilit nuk është sqaruar kurrë ndodhi në Piazzale della Favorita, jo shumë larg një qendre tregtare në orët e para të 2 korrikut të kaluar. 31-vjeçari maroken akuzohet për vrasje me dashje dhe tentativë për vrasje.

Ai u gjet pas hetimeve të Karabinierëve dhe i koordinuar nga Prokuroria Publike e Mantovës, e cila bëri të mundur lokalizimin e saj në Algeciras, pranë ngushticës së Gjibraltarit, ku Garda Civile, bazuar në informacionin e dhënë nga Njësia Hetimore e Mantua Karabinierët e arrestuan atë./albora.ch/

Marketing