Mbi 400 mijë civilë janë evakuuar deri më tani në Ukrainë, kryesisht nga zonat aktive të betejës, tha ministri i Brendshëm, Denys Monastyrsky.

Marketing

“Ata janë evakuuar kryesisht nga zonat ku ka luftime të vazhdueshme”, tha ai, shkruan ticino.

Sipas OKB-së deri më tani më shumë se 2.3 milionë njerëz kanë ikur nga Ukraina, janë pushtuar në tre fronte: veri, lindje dhe jug me Mariupol dhe Berdyansk të rrethuar dhe bombarduar për ditë. Kievi dhe Kharkiv, u mbrojtën fuqishëm, dhe Odessa në rrezik të një sulmi amfib. /albora.ch/

Lexo edhe:

Marketing