Trupat e Putinit kanë filluar të pushtojnë Ukrainën. Gazeta zvicerane Blick ka sjellë momentet aktuale të luftës në Ukrainë transmeton albora.ch.

Marketing

Është ora 6:40 e mëngjesit në Kiev, dhe qyteti nuk është më në errësirë. Kryeqyteti i Ukrainës me sa duket u sulmua nga Rusia nga disa anë gjatë natës, por nuk ka rënë. Ka pasur disa raporte për sulme në periferi dhe objektiva në periferi të Kievit.

Ushtria ukrainase thotë se ka mbrojtur me sukses objektiva të shumta. Përfshirë një kazermë rreth shtatë kilometra larg kryeqytetit. Ata gjithashtu pretendojnë se kanë mbrojtur një sulm në një postë ushtrie në Rrugën e Fitores së Kievit.

Përleshjet në rrugë kanë shpërthyer në disa qytete, përfshirë Vasilkiv, rreth 35 kilometra nga Kievi. Të shtëna nga automatikët dhe shpërthime janë dëgjuar edhe në zemër të Kievit. Agjencia e lajmeve Reuter raporton se zjarri i artilerisë dëgjohet në qendër të Kievit transmeton albora.ch.

Shpërthim i madh në qendër të Kievit

Me sa duket ka ndodhur një shpërthim i madh në mes të kryeqytetit ukrainas Kiev. Videot tregojnë një kolonë të trashë tymi në qytet. Me sa duket, një ndërtesë shumëkatëshe është goditur nga një raketë, siç u tha kryetari i bashkisë së Kievit disa përfaqësuesve të mediave. Ndërtesa ishte e vendosur jo shumë larg aeroportit ndërkombëtar.

Autoritetet në Kiev paralajmërojnë për zënka në rrugë

Autoritetet ukrainase në Kiev po paralajmërojnë për luftime në rrugë në kryeqytet për shkak të pushtimit rus. “Tani po zhvillohen luftime në rrugët e qytetit tonë. Ju kërkojmë të ruani qetësinë dhe të jeni sa më të kujdesshëm!”, thuhet në mesazhin e së shtunës. Kushdo që ndodhet në bunker duhet të qëndrojë aty. Në rast alarmi ajror, njerëzit të shkojnë në bunkerin më të afërt. qyteti publikoi një hartë në lidhje me të.

“Kur je në shtëpi, mos shko në dritare, mos shko në ballkon”. Njerëzit gjithashtu duhet të mbulohen për t’u mbrojtur nga lëndimet. Në Kiev ka një shtetrrethim nga ora 22:00 deri në orën 7 të mëngjesit. Koha lokale.

Zelensky: “Nuk do të dorëzojë armët”

Pas një nate të ashpër luftimesh, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy iu drejtua popullatës në një mesazh video herët të shtunën në mëngjes. Zelenski thotë se aktualisht po përhapen informacione të rreme, pas së cilës ai u bën thirrje njerëzve që të dorëzojnë armët. “Por kjo nuk është e vërtetë, unë jam këtu. Ne nuk do të dorëzojmë armët. Ne do të mbrojmë shtetin tonë.” Informacioni për një evakuim të kryeqytetit Kiev është gjithashtu i gabuar./albora.ch/

Marketing