Vladimir Putin (69) e ka mbajtur gjithmonë të fshehtë jetën e tij private – aq sa ai kurrë nuk e ka konfirmuar publikisht identitetin e dy vajzave të tij legjitime. “Unë kam një jetë private në të cilën askush nuk duhet të ndërhyjë,” theksoi Putin disa herë në konferencat e tij vjetore për shtyp.

Marketing

Megjithatë, ka të dhëna kyçe të njohura për jetën familjare të Putinit. Në vitin 1983 ai u martua me stjuardesën Lyudmila Alexandrovna Ocheretnaja (64). Burrë shtetasi rus ka dy vajza me të: gjenetisten Maria Vorontsova (36) dhe matematicienten dhe kërcimtaren rock-and-roll Katerina Tikhonova (35). Të dy thuhet se janë rritur në Gjermani derisa familja emigroi në Moskë në vitin 1996. Vajzat e Putinit thuhet se kanë studiuar në Universitetin e Shën Petersburgut me emra të rremë, shkruan 20min. 

Maria dhe Katerina bënë vetëm një paraqitje publike – kur babai i tyre u emërua president në vitin 2000. Në atë kohë ato folën për jetën si vajza të një prej burrave më të fuqishëm në botë. Gruaja Lyudmila gjithashtu foli publikisht dhe tha se Putini ishte një baba i shkëlqyer. “Ai me të vërtetë i do vajzat. Jo të gjithë burrat i trajtojnë vajzat e tyre me aq dashuri sa ai. Dhe ai e llaston shumë ato”. 

Në vitin 2014, çifti u divorcua, konfirmoi Putin për agjencinë e lajmeve Itar-Tass. “Ishte një vendim i përbashkët”, tha ai në një intervistë televizive. Kjo u konfirmua edhe nga Lyudmila: “Martesa jonë ka mbaruar – për faktin se ne pothuajse kurrë nuk e shohim njëri-tjetrin. Vladimiri është i zhytur në punë, vajzat tona janë rritur dhe bëjnë jetën e tyre.”

Sipas disa raportimeve të mediave, Putin, thuhet se ka edhe dy fëmijë të tjerë – nga e dashura e tij e supozuar, gjimnastja Alina Kabaeva (38). Megjithatë, kjo kurrë nuk është konfirmuar apo vërtetuar përfundimisht. Në fund të fundit, Putin ishte ende i martuar me Lyudmila kur e dashura e tij thuhet se lindi fëmijën e tyre të parë. Djali Dmitri thuhet se ka lindur në vitin 2009 dhe tri vite më vonë një vajzë, emri i së cilë nuk dihet. /albora.ch/

Marketing