Emiratet e Bashkuara Arabe favorizojnë një rritje të prodhimit të naftës dhe do të inkurajojnë OPEC-un të marrë në konsideratë një prodhim më të lartë.

Kështu bëri të ditur ambasadori i Emirateve të Bashkuara Arabe në Uashington.

Marketing

“Ne favorizojmë rritjen e prodhimit dhe do të inkurajojmë OPEC-un të marrë në konsideratë nivele më të larta të prodhimit”, tha ambasadori Yousuf Al Otaiba.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha gjithashtu se Emiratet e Bashkuara Arabe po jepnin mbështetje për rritjen e prodhimit të naftës.

Megjithatë, grupi i ka rezistuar thirrjeve nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatëve për të rritur prodhimin pasi çmimet e naftës janë rritur në më shumë se 120 dollarë për fuçi, transmeton albora.ch.

Çmimet e naftës ranë mbi 17% të mërkurën pasi Emiratet e Bashkuara Arabe thanë se anëtari i OPEC-ut do të mbështeste rritjen e furnizimit pasi tregu është në kaos për shkak të ndërprerjeve të furnizimit të shkaktuara nga sanksionet e vendosura ndaj Rusisë pasi pushtoi Ukrainën.

Nafta e papërpunuar Brent ra me më shumë se 17%, ose 22 dollarë, gjatë një shitjeje të mprehtë përpara se të rikuperonte një pjesë të saj për të shkëmbyer me 17,16 dollarë ose 13,4%, në 110,82 dollarë për fuçi në orën 2:02 pasdite. ET (1902 GMT). Nafta e papërpunuar amerikane ra 15,44 dollarë, ose 12,5%, në 108,26 dollarë./albora.ch/

Marketing