Shumica e sindikatave të arsimit në Francë po u bëjnë thirrje mësuesve dhe personelit të shkollave të dalin në grevë të enjten në shenjë proteste ndaj ndryshimit të politikës së qeverisë për COVID-19 në shkolla, raporton Ticinonews.

Marketing

Një nga sindikatat më të mëdha franceze të arsimit, ‘SNUIPP-FSU’, tha se ata prisnin që 75% të hynin në grevë dhe të rezultojë në mbylljen e rreth gjysmës së shkollave.

Sindikata e quajti atë një “mobilizim historik”, duke shtuar se nuk ishte një grevë kundër virusit, por një reflektim i zemërimit në rritje në shkolla.

Prindërit dhe mësuesit mësuan javën e kaluar se nxënësit në klasat ku dikush ka një rast me COVID-19 duhet të testohen tre herë në javë për të mbajtur klasën hapur.

Aktualisht ka më shumë se 300 mijë infeksione të reja COVID-19 në ditë në Francë, numri më i lartë i rasteve ditore që nga fillimi i pandemisë.

Është për shkak të variantit shumë të transmetueshëm Omicron dhe ka rezultuar në mbylljen e dhjetëra mijëra klasave për shkak të COVID.

Vaksinimi u hap vetëm kohët e fundit për fëmijët e vegjël, me më pak se 1% e atyre nën moshën 11 vjeç të vaksinuar plotësisht.

Sindikatat e arsimit kërkojnë që personeli i shkollës dhe nxënësit të pajisen me maska ​​​​kirurgjikale dhe respiratorë si dhe vetë-teste.

Ata po i kërkojnë gjithashtu qeverisë që të shtyjë Baccalaureat në qershor për shkak të krizës shëndetësore.

Qeveria tha të martën se më shumë se 10 mijë klasa shkollore u mbyllën, që përfaqësojnë rreth 2% të klasave të shkollave fillore, por se qëllimi i tyre ishte të mbanin shkollat ​​hapur.

Përpara grevës së arsimit, kryeministri Jean Castex tha se rregullat do të thjeshtoheshin, duke deklaruar se do të kishte autotestime falas në farmaci dhe se tre vetë-testime ishin të mjaftueshme për kontaktet e njerëzve që rezultojnë pozitivë për COVID-19 në shkolla.

Ministri i Arsimit Jean-Michel Blanquer tha në televizionin kabllor: “nuk është sikur të ishim në një periudhë normale, ne jemi në një krizë të rëndë”.

Ai tha se njerëzit nuk duhet të godasin kundër një virusi.

Epidemia e COVID-19 vjen ndërsa Franca përgatitet për zgjedhjet presidenciale të prillit me kandidatë të shumtë si nga e majta ashtu edhe nga e djathta që mbështesin mësuesit që po godasin qeverinë.

Menaxhimi i infeksioneve COVID-19 në shkolla ka qenë një sfidë gjatë gjithë pandemisë, me drejtorin rajonal evropian të Organizatës Botërore të Shëndetësisë që deklaroi këtë javë se shkollat ​​duhet të mbyllen të fundit.

“Mbajtja e shkollave të hapura ka përfitime të rëndësishme për mirëqenien mendore, sociale dhe arsimore të fëmijëve. Shkollat ​​duhet të jenë vendet e fundit që mbyllen dhe të parat që rihapen”, tha Hans Kluge. /albora.ch/

Marketing