Aktorja dhe këngëtarja me famë botërore Tina Turner bleu një pronë fshati në Stäfa në liqenin e Cyrihut së bashku me bashkëshortin e saj Erëin Bach. Prona është në posedim të yllit që nga shtatori 2021, siç konfirmohet nga regjistri i tokës dhe Erëin Bach për “Handelzeitung”.

Marketing

Turner bleu një pronë fshati qindravjeçare të quajtur Steinfels. Kjo më parë i përkiste sipërmarrësit të kazinosë Hans Jecklin. Ajo mbulon 24,000 metra katrorë, ka dhjetë ndërtesa, një pellg, përrua, pishinë dhe bankinë. E gjithë kjo kushton rreth 70 milionë franga.

Shkak për blerjen e mega pronës, siç thuhet është pandemia. Të dy prej vitesh kanë marrë me qira në Küsnacht një vilë me pamje nga liqeni. “Me këtë pronë ne kemi gjetur një vendstrehim të ri fundjave në afërsi”, thotë Bach për “Handelzeitung”.

Sipas “Handelzeitung”, citon 20 min.ch, përcjellë albora.ch një muze muzikore për nder të Tina Turner ishte gjithashtu një problem në Stäfa. Për shkak se prona është në zonën bujqësore, kjo mund të komplikohet. Sipas bashkëshortit Bach, nuk ka plane të mëtejshme për pronën.

Roger Federer ishte tashmë i interesuar për pasurinë në Stäfa. Megjithatë, rregullat e rrepta kantonale e penguan atë të bënte një blerje. Ai tani ka blerë një pronë në Kempraten pranë Rappersëil SG. Kjo është aktualisht në ndërtim e sipër. /albora.ch/

Marketing