Një shqiptar u kap me 171 bimë kanabisi me një vlerë mbi 100,000 paund pasi policia kontrolloi një shtëpi në Gainsborough. Ai u dënua me 27 muaj burg.

Marketing

Fabio Balliu, 23 vjeç, nga Main Street, Huthwaite, pranë Mansfield, u arrestua në pronën në Spring Gardens pasi oficerët u lajmëruan fillimisht nga një fqinj i dyshimtë i cili besonte se po ndodhte një vjedhje, rapporton thelincolnite, përcjellë albora.ch.

Gjykata e Lincoln Crown mësoi se policia u thirr për herë të parë për vjedhjen e mundshme në orën 2 të mëngjesit të 17 majit të vitit të kaluar. Oficerët morën pjesë në kontroll dhe menjëherë ndjenë erën e kanabisit që vinte nga brenda pronës dhe zhurmën e ventilatorëve elektrikë.

Balliu tentoi të arratisej, por u kap nga policia.

Ai u tha oficerëve: “Ok, unë jam nga Shqipëria. Anglishtja ime nuk është e mirë”.

Një ekspert droge vlerësoi vlerën e mundshme të kanabisit midis 24,500 dhe 102,600 £ në varësi të sasisë dhe mënyrës së shitur. Rhys Rosser, avokat tha në gjykatë se ky ishte një operacion i vetëm dhe Balliu ishte në paraburgim që nga arrestimi i tij.

Avokati u shpreh se para se ai të mbërrinte në Mbretërinë e Bashkuar, Balliu kishte punuar si kuzhinier, por ai nuk ishte në gjendje të merrte një vizë të përshtatshme.

Gjyqtari që i dha dënimin shqiptarit tha:
Ju ndaluat duke u larguar nga prona. Ishin 171 bimë të shpërndara në tre zona të rritjes. Ju keni luajtur një rol të rëndësishëm dhe keni udhëtuar rregullisht nga Nottinghamshire në Gainsborough për të rritur këto bimë. /albora.ch/

Marketing