Pas karrierës së saj futbollistike, pasoi diagnoza tronditëse: ish-lojtarja suedeze e Nati, Charlotte Rohlin (41) po lufton kancerin. Dhe tani dëshiron të ndihmojë gratë e tjera.

Marketing

Charlotte Rohlin (41) luajti 77 ndeshje për kombëtaren suedeze të femrave përpara se të varte këpucët në vitin 2015. Megjithatë, ish-mbrojtja do të luajë “lojën më të madhe të jetës së saj”, siç e quan ajo, pas karrierës së saj sportive. Rohlin vuan nga një formë agresive e kancerit të gjirit, shkruan blick, përcjell Albora.ch

Në dhjetor 2021, 41-vjeçari njoftoi diagnozën e shokut në Instagram. Që atëherë ajo i ka lënë fansat e saj të marrin pjesë në jetën e saj të përditshme. Në një intervistë për televizionin suedez “SVT”, ajo flet edhe për kohën pas diagnozës.

“A kam vetëm tre vjet me vajzën time?”

“Në një farë mënyre, ju keni pak turp që jeni i sëmurë.” Para diagnozës, ajo ishte një vajzë e gjallë dhe aktive që i pëlqente të stërvitej. “Po ndryshoni, nuk keni më aq energji”.

Rohlin jeton në Linköping të Suedisë me bashkëshortin dhe vajzën trevjeçare: “Kisha mall për jetën familjare për kaq shumë kohë. Dhe tani nuk mund ta përjetoj për kaq shumë kohë. A kam vërtet vetëm tre vjet me vajzën time?”

Ajo dëshiron të inkurajojë gratë e tjera

Jeta e saj aktualisht karakterizohet nga pasiguri. Megjithatë, Rohlin mbetet e fortë dhe dëshiron të ndihmojë gratë e tjera me historinë e saj: “Unë e gjeta vetë tumorin tim dhe tani po përpiqem të kontaktoj njerëzit në mënyrë që ata të ndjejnë dhe të njohin gjoksin e tyre. Ndoshta me të vërtetë më shpëtoi”.

Suedezi mori kimioterapi dy javë më parë. Përveç kësaj, gjinjtë e saj, tre nyjet limfatike dhe vezoret i janë hequr për të zvogëluar mundësinë e përhapjes së kancerit. Tani ajo është duke pritur për më shumë lajme. Shpresojmë pozitive. (mou)

Foto e marr nga facebook: charlotte rohlin

Marketing