Sipas ushtrisë ruse, sot u zbatua një armëpushim i ri në Ukrainë dhe u hapën “korridoret humanitare” në pesë qytete.

Në kryeqytetin Kiev, si dhe në qytetet kryesore të Chernihiv, Sumy, Kharkiv dhe në qytetin port veçanërisht të luftuar të Mariupol, njerëzit duhet të kenë mundësinë për të arritur në siguri. Ministria e Mbrojtjes njoftoi se armëpushimi hyri në fuqi në orën 20:00 CET.

Marketing

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës Iryna Vereshchuk konfirmoi se ishte arritur një marrëveshje me Rusinë dhe Kryqin e Kuq për qytetin e Sumy, i cili është i vlefshëm deri në orën 20:00 CET, transmeton albora.ch.

Evakuimi ka filluar, njoftoi agjencia ukrainase Unian në kanalin e saj Telegram dhe tregoi në një videoklip duke u nisur nga autobusët dhe makinat me civilë./albora.ch/

Marketing