Kombëtarja e Zvicrës do ta nisë Botërorin në Katar të enjten kundër Kamerunit. Granit Xhaka iu përgjigj pyetjeve të mediave para ndeshjes.

Marketing

Cili është krahasimi me katër vjet më parë?

Xhaka: “Nuk do të thosha se është kombëtarja më e mirë e të gjitha kohërave. Nuk dua t’u mohoj asgjë paraardhësve. Është padyshim një ekip më i ri. Jemi gati të bëjmë histori”. Xhaka vazhdon: “Tani është qetësi nga lojtarët. Ne duam të fillojmë mirë, shpresojmë me tre pikë”.

Çfarë përbën shpirtin e mirë të ekipit?

 Xhaka e hap përgjigjen me një shaka. Ai do të donte të merrte me vete gazetarët për 24 orë për të treguar shpirtin e ekipit. Ai flet me lojtarët zëvendësues. “Duhen të gjithë, stafi, zëvendësuesit. Jam i bindur se të gjithë duhen për frymën e ekipit.”

Çfarë thoni për klimën?

Xhaka thotë për klimën: “Tani kishim dhjetë ditë që të mësoheshim. Sigurisht që është ndryshe në Angli”.

Xhaka për pozicionin e tij

“Ne luajmë në një mesfushë me tre lojtarë. Na dha shumë liri nga trajneri. Kam pasur më shumë presion në jetën time. Dua ta shijoj turneun si kapiten i Zvicrës. Po mundohem të ndihmoj skuadrën”.

Forma e mirë në Arsenal një avantazh?

Xhaka: “Unë vij këtu me një vetëbesim të mirë. Në fund, është performanca në fushë ajo që ka rëndësi”.

Çfarë prisni nga ndeshja mes Serbisë dhe Brazilit?

Xhaka: “Nuk na intereson rezultati. Bëhet fjalë për futbollin, duhet të kujdesemi për veten. Të dy duan të fitojnë. Kjo është më e rëndësishmja”. Për marrëdhëniet me Serbinë: “Ne jemi këtu për të luajtur futboll, kjo është gjëja më e rëndësishme”.

Marketing