Dijana Jashari është një këngëtare e re e cila po bën emër në skenën e muzikës shqiptare. Përveç, kësaj, ajo nuk është emër i panjohur në tregun gjerman.

Marketing

Vite më parë, Dijana është paraqitur në “The Voice of Germany”, ku kishte impresionuar jurinë dhe publikun me zërin e saj.

Dijana mund të cilësohet një potencial shumë i vlefshëm për muzikën shqiptare, pse jo edhe për atë ndërkombëtare.

Veçantia e kësaj këngëtare është se përveç talentit në këndim, ajo mund të shkruaj edhe tekste të këngëve.

Të enjte, Dijana do ta publikojë këngën e saj të re, të cilën e ka titulluar “Motra”.

Dijana Jashari

Ndryshe, Dijana është një vajzë nga Mitrovica që jeton në Gjermani.

Albora.ch: Na flisni pak për veten? Si e përshkruan veten?

Dijana Jashari: Unë jam një person shumë pozitiv dhe gjithmonë me humor të mirë.  Në çdo gjë që bëj, jam shumë perfeksioniste dhe shumë optimiste, por gjithashtu më pëlqen të jem spontane dhe më pëlqen të përfshihem në gjëra të reja.

Albora.ch: Këto ditë do të publikoni këngën e re, cilat janë pritshmërit tuaja për këtë këngë?

Dijana Jashari:Shumicën e kohës nuk hyj në një version të ri me pritshmëri të mëdha, është thjesht e rëndësishme për mua që të di që kam dhënë 100% dhe që fansat e mi të dëgjojnë gjëra të reja nga unë dhe shpresojnë t’i bëjnë fansat e mi të lumtur.

Albora.ch: Kush janë bashkëpunëtorët tuaj?

Dijana Jashari:Ashtu si shumë këngë të publikuara dhe ende të pa publikuara, edhe kjo është prodhuar sërish nga producenti Vittorio Tilocca. Unë kam njerëz të mrekullueshëm në Berlin me të cilët punoj dhe për të cilët jam shumë mirënjohës dhe shumë e lumtur.

This image has an empty alt attribute; its file name is sksjfjff.jpg
Dijana Jashari

Albora.ch: Sa është e lehtë për ju që të shkruani këngë në gjuhen shqipe?

Dijana Jashari: Nuk do të thosha se e kam më të lehtë të shkruaj këngë në gjuhën time amtare, sepse si vajzë e lindur dhe e rritur jashtë Kosovës, gjithmonë kam disa pritshmëri për t’i realizuar.  A përshtatet teksti?  A është e saktë gramatika?  Mund ta thuash edhe në shqip?  Është më shumë një sfidë, por më pëlqen shumë dhe për sa kohë mami dhe babi thonë se është mirë, jam më shumë se i kënaqur me të.  Në fakt, unë kam bërë gjithmonë muzikë angleze dhe do të vazhdoj ta bëj gjithmonë, kështu që këngët e mia janë të ndryshme sepse janë pothuajse gjithmonë të shkruara në anglisht dhe shqip, gjë që mendoj se është e mrekullueshme sepse mund të arrish shumë më tepër njerëz me të dhe shumë më tepër sesa të kuptoni më lehtë kontekstin e tekstit, edhe pa e ditur gjuhën.

Dijana Jashari

Albora.ch: Pse keni vendosur që të këndoni në skenën shqiptare të muzikës?

Dijana Jashari: Në fakt, nuk kam vendosur të hyj në skenën muzikore shqiptare, thjesht ndodhi kështu.  Kam shumë demo të përfunduara, shumë prej të cilave janë në shqip dhe kur ua tregova muzikën time disa njerëzve, atyre iu pëlqeu numrat shqip.  Kështu që në verë vendosa të ndaj njërën prej tyre në Tik Tok për të parë se kush mund të arrihej me të dhe çuditërisht videot e mia u pritën shumë mirë atje, gjë që më pas bëri që unë të publikoja këngët.

Albora.ch: A jeni mirëpritur nga kolegët në Kosovë?

Dijana Jashari: Në fakt kam pasur kontakte me disa kolegë nga Kosova. Pres bashkëpunime në të ardhmen!

Dijana Jashari

Albora.ch: Kush ju ka mbështet më së shumti nga estrada shqiptare?

Dijana Jashari: Ka shumë artistë shqiptarë që kanë lënë një ndikim të madh, sepse që në moshë të vogël jo vetëm që kemi pasur shumë kontakte me muzikën shqiptare, por sepse prindërit tanë gjithmonë kanë bërë përpjekje, edhe pse jemi rritur jashtë Kosovës, origjina dhe origjina jonë dhe për të mos harruar kulturën tonë.

Albora.ch: A do ta vazhdoni karrierën tuaj në Gjermani si këngëtare, pasi keni këngë edhe në gjuhen gjermane?

Dijana Jashari: Nuk do të thosha se jam vërtetë pjesë e skenës muzikore gjermane, por jetoj dhe jam rritur këtu, gjë për të cilën u jam shumë mirënjohëse prindërve të mi, pasi më jep shumë mundësi.  Unë gjithashtu mendoj se do të qëndroj këtu në Berlin për momentin, sepse ndihem shumë rehat këtu dhe thjesht e dua jetën e qytetit!

Dijana Jashari

Albora.ch: Po ashtu, ju jeni aktive në rrjetet sociale, pse e keni zgjedh Tiktok-in që të promovoni veten?

Dijana Jashari: Mendoj se në ditët e sotme duhet të përdorni kanale të ndryshme të mediave sociale veçanërisht si një artist i pavarur.  Nuk isha shumë e njohur as me Tik Tok-un, por motra ime e vogël ka qenë gjithmonë një fanse, edhe kur ishte musical.ly dhe më ndihmoi pak dhe më dha këshilla të mira që ishin shumë të dobishme.  Mendoj se është mirë që mund të tregosh veten ashtu siç je dhe që mund të ndash gjithçka me njerëz nga e gjithë bota.

Albora.ch: Ku ndjeheni më mirë në Gjermani apo në Kosovë?

Dijana Jashari: Të pyesësh veten nëse ndihem më rehat në Kosovë apo në Gjermani është si të më pyesësh nëse e dua mamin apo babin më shumë: Për mua të dyja janë njësoj sepse ndihem si në shtëpi aty-këtu.

Marketing