Futbollisti ndërkombëtar maroken, Abderrazak Hamdallah, i pikëlluar nga vdekja e 5-vjeçarit Rajan Oram që mbeti i bllokuar në pus dhe vdiq, i ka ofruar familjes së tij një shtëpi të re.

Marketing

31-vjeçari, i cili luajti nën drejtimin e ish-trajnerit të Anglisë, Sven-Goran Eriksson, pas një kalimi në skuadrën e Superligës kineze Guangzhou, ka thënë se ka vendosur që në emër të të gjithë marokenëve dhe myslimanëve të ndihmojë familjen e të ndjerit dhe t’u sjellë atyre sadopak gëzim.

“Kemi kaluar pesë ditë shumë të largëta dhe zemrat tona janë thyer, marokenët, të gjithë arabët dhe myslimanëve, madje edhe mbarë botës. Ne lavdëruam dhe falënderuam Zotin për gjithçka që mori Rayan, dhe ai ishte më i mëshirshëm ndaj nesh dhe më meritor se ne. Me këtë pikëllim, i shpreh ngushëllimet e mia më të thella familjes së Rayanit dhe i kërkoj Zotit t’u japë atyre durim dhe ngushëllim. Kam vendosur, në emrin tim dhe të familjes sime, dhe në emër të të gjithë marokenëve dhe myslimanëve, të ndihmoj dhe t’i sjell pak gëzim familjes së Rayanit, prindërve dhe vëllezërve të tij dhe t’u jap atyre një shtëpi të pajisur plotësisht. Lusim Zotin që të na pranojë dhe ta bëjë atë në balancën e veprave të mira të të gjithë myslimanëve.”, ka thënë ai.

Ndryshe, qindra shpëtues punuan pa u lodhur për pesë ditë për të shpëtuar Rayan Oram, i cili ra në pusin e gjatë dhe të ngushtë të martën e kaluar.

Të shtunën, bota ishte nën ethe ndërsa ekipi, disa prej të cilëve kishin gërmuar me duar, nxorën djalin të gjallë.

Gëzimi shpejt u shndërrua në lot kur Rayan nuk i mbijetoi dot plagëve.

Marketing