Parlamenti i Francës miratoi planet e presidentit Emmanuel Macron për një leje vaksinimi për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së variantit Omicron.  

Marketing

Ligji u mbështet nga 214 deputetë, 93 deputetë ishin kundër, ndërsa 27 abstenuan.

Macron i tha gazetës Le Parisien në fillim të kësaj jave se donte t’ua ndërlikonte jetën atyre që refuzonin vaksinën COVID-19, duke i shtrydhur nga vendet publike saqë do të përfundonin duke u goditur, shkruan Reuters transmeton albora.ch.

Këto masa tani janë përpara Senatit, i cili do t’i shqyrtojë përpara çdo miratimi të mëtejshëm.

Gjuha e ashpër e Macron tre muaj përpara zgjedhjeve presidenciale u pa gjerësisht si një e llogaritur politikisht, duke prekur një zhgënjim në rritje të publikut kundër të pavaksinuarve.

Më shumë se 90% e personave mbi 12 vjeç kanë marrë të paktën dy doza, tregojnë të dhënat e qeverisë. Ministri i Shëndetësisë Olivier Veran tha se një numër rekord njerëzish që nga 1 tetori morën një goditje të parë të mërkurën pasi u publikuan komentet e Macron.

Legjislacioni do të shkojë në Senat përpara një votimi përfundimtar në Asamblenë Kombëtare.

Njerëzit në Francë për disa muaj duhet të tregojnë ose prova të vaksinimit ose një test negativ për COVID-19 për të hyrë në ambiente të tilla si kinema dhe kafene dhe për të përdorur trenat. Por me rritjen e infeksioneve të varianteve Delta dhe Omicron, qeveria vendosi të heqë opsionin e testimit në projektligjin e ri.

Rregullat e kalimit të vaksinës do të zbatohen për moshat mbi 16 vjeç dhe jo mbi 12 vjeç siç kishte kërkuar fillimisht qeveria. /albora.ch/

Marketing