“Swissport” kompania më e madhe në botë e shërbimeve tokësore të aeroportit dhe e trajtimit të mallrave, është shënjestruar nga hakerat e “ransomware”.

Disa fluturime janë vonuar për shkak të kësaj në aeroportin e Cyrihut dhe pasagjerët u paralajmëruan edhe për ndërprerje të mëtejshme të mundshme, transmeton albora.ch.

Marketing

Kompania tha se në faqen e internetit të “Swissport” u prekën disa shërbime si për pasagjerët ashtu edhe për mallrat.

“Situata është kontrolluar dhe janë marrë masa për të parandaluar përhapjen e mëtejshme,” tha një zëdhënës për transmetuesin publik zviceran SRF.

Ky është sulmi më i fundit kibernetik i profilit të lartë në Zvicër në muajt e fundit./albora.ch/

Marketing