Ndërsa tensionet midis Rusisë dhe Perëndimit rriten, Zvicra njoftoi javën e kaluar se ka shtuar 26 individë rusë dhe ukrainas dhe 18 organizata në listën e saj të sanksioneve, duke e çuar numrin total të individëve të prekur në 87 dhe numrin e subjekteve në 20.

Marketing

Zvicra nuk është pjesë e Bashkimit Evropian dhe nuk do të mbështesë paketën e plotë të masave kufizuese të vendosura nga BE-ja ndaj Rusisë. Megjithatë, duke qenë se Zvicra i përket zonës Shengen, ajo do të duhet të zbatojë sanksione për lëvizjen e njerëzve në territorin e saj, transmeton albora.ch.

Megjithatë, këto veprime kanë pak rëndësi dhe ngurrimi i vendit për të ndjekur BE-në në zbatimin e një game të gjerë sanksionesh kundër Rusisë ka tërhequr tashmë kritika nga anëtarët e BE-së. Këtë javë, presidenti i Estonisë, Toomas Hendrik Ilves, dënoi autoritetet zvicerane për veprimin në interesat e tyre dhe refuzimin e vendosjes së sanksioneve kundër Rusisë.

“Zvicra duhet të jetojë me kritikat se ajo ka hequr dorë nga sanksionet e saj vetëm për të fituar një avantazh për sektorin e saj bankar”, tha ai për Sonntags Zeitung .

Disa politikanë zviceranë thonë se janë të shqetësuar për efektin që sanksionet e BE-së kundër Rusisë mund të kenë në vend. Të tjerët nuk kërkojnë ndjesë, Alfred Heer, përfaqësues i Partisë Popullore Zvicerane (UDC), ka thwnw për Sonntags Zeitung: “Sanksionet ndëshkojnë qytetarët dhe bizneset ruse. Megjithatë, shpesh harrohet se sanksione të tilla kanë një efekt negativ në kompanitë zvicerane.”

Shtetet e Bashkuara, BE dhe vende të tjera kanë vendosur disa raunde sanksionesh të synuara kundër kompanive dhe individëve rusë që nga ribashkimi i Krimesë me Rusinë në fillim të vitit dhe përshkallëzimi i dhunës në Ukrainë. Kohët e fundit sanksionet u shtrinë në sektorin e mbrojtjes, energjisë dhe bankar të Rusisë.

Moska ka mohuar përfshirjen ushtarake në Ukrainë dhe i ka denoncuar vazhdimisht sanksionet si kundërproduktive, duke thënë se ato mund të dëmtojnë ekonominë e Evropës. Më pas, javën e kaluar, Rusia rriti hakmarrjen e saj duke futur një ndalim 12-mujor për importet e produkteve bujqësore dhe ushqimore nga vendet që kanë zbatuar sanksione kundër Moskës, duke përfshirë Australinë, Kanadanë, Norvegjinë, BE-në dhe SHBA-në. Lista përfshin mishin, shpendët, peshkun, ushqimin e detit, qumështin, produktet e qumështit dhe frutat dhe perimet.

Ndalimi i produkteve ushqimore do të godasë prodhuesit e ushqimit të BE-së. Rusia importon rreth 35% të ushqimit të saj nga jashtë (10% nga BE), duke e bërë atë një treg të rëndësishëm për ushqimin e përpunuar nga Franca, Gjermania dhe Italia në veçanti. Dëmi për prodhuesit e BE-së, megjithatë, mund të zgjasë më shumë se 12 muajt. Rusia ka shumë partnerë tregtarë alternativë për të zgjedhur nga e gjithë bota. Jo më pak prej të cilave është Zvicra.

Prodhuesit zviceranë të ushqimit nuk preken nga ndalimi dhe ka të ngjarë që furnizuesit e vendit të mishit, çokollatës dhe produkteve të qumështit (veçanërisht djathit) të përfitojnë nëse i tregtojnë produktet e tyre si zëvendësues cilësor për çmimet e BE-së. Prodhuesit e vendit janë në pozitë të mirë për të mbushur boshllëqet. Përpunimi zviceran i ushqimit është lider në botë, me kompani të tilla si Nestlé, Hero, Emmi, Lindt dhe Wernli që vendosin standarde globalisht. Këto kompani tashmë janë eksportues masivë, me marka të vendosura dhe aftësi për të rritur prodhimin në të gjithë rrjetet e tyre ndërkombëtare. Infrastruktura e zhvilluar mirë e Zvicrës dhe afërsia me Rusinë Evropiane i ofrojnë vendit gjithashtu avantazhe konkurruese ndaj konkurrentëve aziatikë dhe amerikano-jugorë. Në të vërtetë, këto avantazhe mund të tejkalojnë anën negative të kostove të larta të prodhimit zviceran.

Mbetet për t’u parë nëse qeveria do të qëndrojë e përkushtuar ndaj parimit të neutralitetit zviceran. Dhe kjo nga ana tjetër ngre pyetjen nëse pretendimet zvicerane për neutralitet do të rezultojnë mjaft të forta dhe bindëse për të frenuar kritikat dhe zemërimin që tashmë ka filluar të rrjedhë nga BE. /albora.ch/

Lexo edhe:

Marketing