Dhjetëra njerëz janë plagosur pasi dy trena me rrota u përplasën me njëri-tjetrin në një park lodrash në Gjermaninë jugore.

Marketing

Më shumë se 30 persona janë lënduar, duke përfshirë të paktën një në gjendje të rëndë, sipas agjencisë gjermane të lajmeve DPA.

Një nga trenat me slitë me rul thuhet se frenoi dhe një tjetër më pas u përplas me të në parkun pranë Günzburg, Bavari, shkruan Euronews.

Tre helikopterë u vendosën në vendngjarje dhe zjarrfikëset dhe shërbimet e shpëtimit u thirrën për të ndihmuar.

Njerëzit që ishin bllokuar në trena u evakuuan pas incidentit me ndihmën e zjarrfikësve.

Parku “Legoland” tha se kishte nisur menjëherë një hetim të plotë dhe se parku do të mbyllet për momentin.

“Stafi ndoqi menjëherë procedurat e provuara mirë të sigurisë dhe mysafirët u evakuuan menjëherë nga trenat dhe morën pjesë nga staf i trajnuar i resortit”, tha Legoland Gjermani në një deklaratë.

Shkaku i aksidentit ende nuk është identifikuar.

Marketing