Në Bern ka nisur një demonstratë kombëtare për paqen në Evropën Lindore. Mijëra njerëz aktualisht po vërshojnë në Schützenmatte. Një raketë goditi një ndërtesë të lartë në kryeqytetin ukrainas, por me sa duket nuk vrau asnjë. Shpërthime dhe të shtëna me armë janë raportuar më parë nga periferi të Kievit. Shtrirja e sulmeve është ende e paqartë transmeton albora.ch.

Marketing

Situata në kryeqytet është e paqartë. Sipas kryebashkiakut, në Kiev nuk ka ushtarë rusë dhe sipas inteligjencës britanike, shumica e trupave ruse janë 30 kilometra nga qendra e qytetit. Ndërkohë, agjenci të ndryshme lajmesh kishin raportuar për luftime mes forcave ruse dhe ukrainase, të paktën në periferi. Joe Biden ka miratuar 350 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën. Presidenti amerikan lëshoi ​​një udhëzim përkatës për Departamentin e Shtetit në një memorandum.

Ukraina dhe Rusia po diskutojnë një vend dhe datë për bisedime, tha zëdhënësi i Presidentit të Ukrainës Zelensky. Hungaria e ka ofruar veten si një vend negocimi. Një rezolutë e drejtuar kundër Rusisë dështoi në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Moska e vuri veton. Vendet e NATO-s kanë vendosur të vendosin njësi të Forcave të Reagimit të NATO-s (NRF) për të penguar Rusinë.

Shtetet e BE-së dhe SHBA-të si dhe Kanadaja pushtojnë Presidentin Vladimir Putin dhe Ministrin e Jashtëm Sergej Lavrov. Një mundësi është ngrirja e aseteve. Këshilli i Evropës ka pezulluar Rusinë. Kështu vendosi Komiteti i Ministrave me përfaqësues të 47 vendeve anëtare. SRF ju mban të informuar këtu në lajmet e drejtpërdrejta dhe në Radio SRF 4 News për zhvillimet në Ukrainë.

Këshilli Federal po shqyrton masat kundër presidentit rus Vladimir Putin dhe ministrit të Jashtëm Sergej Lavrov. Sipas Departamentit të Ekonomisë, Këshilli Federal dëshiron të marrë një vendim “sa më shpejt të jetë e mundur”.

Bëhet fjalë nëse dhe si qeveria zvicerane do të marrë përsipër sanksionet e BE-së kundër kreut të shtetit rus. Nëse do të ketë rregullime të mëtejshme për sanksionet ekzistuese ishte gjithashtu ende e hapur, i tha Departamenti Federal i Ekonomisë, Edukimit dhe Kërkimit (EAER) agjencisë së lajmeve Keystone-SDA të shtunën me kërkesë. “Situata është duke u analizuar në vazhdimësi”.

Zvicra miratoi disa nga sanksionet e para të vendosura nga BE drejtpërdrejt të premten. EAER përshtati në përputhje me rrethanat dispozitat për shmangien e anashkalimit të sanksioneve ndërkombëtare në konfliktin e Ukrainës. Listës përkatëse të sanksioneve i janë shtuar 363 persona dhe 4 kompani./albora.ch/

Marketing