Çfarë dihet deri më tani për luftën në Ukrainë:

Marketing

Që nga 24 shkurti, Rusia ka depërtuar në Ukrainë me tanke dhe avionë nga veriu, lindja dhe jugu.

Ka bombardime dhe sulme me raketa , të shoqëruara me sulme kibernetike, shkruan 20min.ch.

Të hënën, të dy palët u takuan në kufirin Bjellorusi-Ukrainë për bisedime paqeje, por nuk u arrit asnjë përparim i rëndësishëm, transmeton albora.ch.

Më 3 mars, Cherson është qyteti i parë i madh në duart ruse.

Qindra burra janë vënë në dispozicion në Kiev si vullnetarë për ushtrinë ukrainase kundër Rusisë. Sipas një urdhri të qeverisë ukrainase, burrat nga mosha 18 deri në 60 vjeç nuk lejohen të largohen nga Ukraina nëse do të dërgohen në ushtri. Volodymyr Onysko erdhi pa detyrim për t’u bashkuar me forcat e armatosura. “Ne e dimë pse jemi këtu. Ne e dimë pse po mbrojmë vendin tonë”, tha Onysko për Sky News. Ata e dinë se çfarë po bëjnë, “dhe për këtë ne do të fitojmë”.

Veterani ushtarak britanik Mark Ayres erdhi në Ukrainë nga jashtë për të ndihmuar. Ukrainasit ishin një frymëzim, tha Ayres. “Unë nuk kam iluzione.” Ai nuk mendon se do të bëjë ndonjë ndryshim apo do të jetë një hero. (DPO)

Sipas ushtrisë ukrainase, Rusia planifikon të kapë digën e hidrocentralit Kaniv. Kjo është bërë e ditur nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në një raport të së dielës mbrëma. Diga ndodhet rreth 150 kilometra në jug të Kievit në lumin Dnipro.

Deri më tani, trupat ruse kanë shkatërruar, sulmuar ose kapur disa objekte të infrastrukturës energjetike, duke përfshirë termocentralin më të madh bërthamor në Evropë në Zaporizhia.

Përveç kësaj, njësitë ruse po bënë përpjekje për të depërtuar në periferi jugperëndimore të kryeqytetit Kiev, thuhet në raport. Alarmet e fluturimeve u ngritën disa herë në qytet mbrëmjen e së dielës. Trupat ruse u përpoqën gjithashtu t’i afroheshin autostradës nga periferia e Kievit e Brovary në Boryspil, ku ndodhet Aeroporti Ndërkombëtar i Kievit. Në drejtim të Koselets, i cili është rreth 70 kilometra në verilindje të Kievit, është vërejtur lëvizja e 100 njësive të armëve dhe pajisjeve të tjera ushtarake, duke përfshirë në veçanti raketahedhës.

Një banore vendase raportoi në Facebook se ishte nga Kharkiv dhe kishte përjetuar "10 ditë ferri".

Korridor i mundshëm humanitar nga Kharkiv të dielën

Kreu i delegacionit ukrainas për bisedimet me Rusinë ka shprehur shpresat për një korridor të hershëm humanitar nga qyteti lindor i Ukrainës, Kharkiv. “Dashtë Zoti” të dielën do të ketë korridor”, ka shkruar David Arachamija të dielën mbrëma në Facebook. Fraza ishte në përgjigje të komentit të një gruaje në faqen e tij në Facebook se ai duhet të dëgjojë dhe të pranojë një armëpushim me Rusinë. Ajo ishte nga Kharkiv dhe kishte përjetuar “10 ditë ferri”.

Përfaqësuesit e Ukrainës dhe Rusisë u takuan për herë të fundit në Bjellorusinë perëndimore të enjten dhe ranë dakord për korridoret humanitare në raundin e tyre të dytë. Ata duhet të ndihmojnë që njerëzit të mund të largohen nga qytetet dhe fshatrat e luftuar. Të shtunën, megjithatë, evakuimet nga qyteti port ukrainas i Mariupol dështuan. Të dyja palët akuzuan veten për shkelje të armëpushimit të rënë dakord.

Biden i telefonon sërish Selenskit

Presidenti amerikan Joe Biden e ka quajtur sërish kolegun e tij ukrainas Volodymyr Zelenskyy për shkak të sulmit rus në Ukrainë. Gjatë bisedës gjysmë ore të së shtunës në mbrëmje (me orën lokale), Biden nënvizoi masat e marra nga Shtetet e Bashkuara, aleatët e saj dhe sektori privat “me të cilat Rusia po akuzohet për agresionin e saj në Ukrainë”, tha Shtëpia e Bardhë.

Presidenti amerikan përshëndeti veçanërisht vendimin e dy ofruesve më të mëdhenj të kartave të kreditit në botë, Visa dhe Mastercard, të shtunën në mbrëmje.
Presidenti amerikan përshëndeti veçanërisht vendimin e dy ofruesve më të mëdhenj të kartave të kreditit në botë, Visa dhe Mastercard, të shtunën në mbrëmje.AFP

Presidenti amerikan përshëndeti veçanërisht vendimin e dy ofruesve më të mëdhenj të kartave të kreditit në botë, Visa dhe Mastercard, të shtunën në mbrëmje për të pezulluar biznesin me Rusinë. Biden theksoi gjithashtu se qeveria e tij po rrit sigurinë, ndihmën humanitare dhe ekonomike për Ukrainën. (DPO)

Forcat ruse shtojnë granatimet

Forcat ruse kanë shtuar granatimet e qytetit port të Mariupolit. Do të përdoren gjithashtu avionë, siç tha të shtunën kryebashkiaku i qytetit.

“Qyteti është nën një gjendje shumë, shumë të vështirë rrethimi,” tha Vadym Boichenko në televizionin ukrainas. “Blloqet e apartamenteve granatohen vazhdimisht, aeroplanët hedhin bomba në zonat e banuara”. Mijëra fëmijë, gra dhe të moshuar u vunë nën zjarr teksa u shfaqën në mëngjes për evakuim të mundshëm përmes një korridori të sigurt. Rusia kishte premtuar të ndalonte bombardimin e qytetit port me 430,000 banorë dhe qytetit lindor të Volnovakha, por shkeli armëpushimin. (DPO)

Selenski kërkon “urgjentisht” avionë nga jashtë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka kërkuar urgjentisht më shumë avionë nga jashtë në luftën kundër pushtimit rus. Zelensky e bëri kërkesën gjatë një telefonate konferencë të shtunën me më shumë se 300 senatorë amerikanë dhe anëtarë të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA. Ai e hapi bisedën duke thënë se kjo mund të jetë hera e fundit që do ta shohin të gjallë. Zelensky mbetet në kryeqytetin Kiev, i cili po kërcënohet nga veriu nga një kolonë gjigante tankesh ruse.

Ukraina duhet të sigurojë hapësirën e saj ajrore

Përpara një muri të bardhë me flamurin ukrainas, i veshur me bluzën e tij tashmë tipike jeshile të ushtrisë, ai deklaroi se Ukraina duhet të sigurojë hapësirën e saj ajrore, qoftë përmes një zone të ndaluar nga NATO, ose duke siguruar më shumë avionë luftarakë në mënyrë që Ukraina të mund të më mirë të mbrohet. Zelenskyy ka bërë thirrje për një zonë ndalim-fluturimi prej ditësh, por NATO e refuzon këtë me arsyetimin se mund të provokojë një luftë të plotë me Rusinë.

Udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer tha se në shkëmbimin njëorësh, Zelenskyy kërkoi dëshpërimisht që vendet e Evropës Lindore t’i siguronin Ukrainës avionë të prodhuar nga Rusia. Ai do të bëjë gjithçka për të mbështetur këtë kërkesë. Presidenti ukrainas u tha senatorëve se ai ka nevojë për avionë dhe drone më shumë se mjete të tjera të sigurisë, thanë pjesëmarrësit.

SHBA po shqyrton dërgimin e avionëve F-16

SHBA po shqyrton dërgimin e avionëve F-16 të prodhimit amerikan si rezervë në vendet e Evropës Lindore të ish-bllokut sovjetik, të cilat tani janë anëtarë të NATO-s. Në këmbim, ata do t’i dërgonin Ukrainës MiG-të e tyre të epokës sovjetike, për të cilët janë trajnuar pilotët ukrainas. Megjithatë, duket se ka probleme logjistike në dërgimin e F-16 në Poloni ose aleatë të tjerë të Evropës Lindore pasi ka një sasi të mbetur të prodhimit. Vendet në thelb do të duhet t’i dorëzojnë MiG-ët e tyre ukrainasve dhe të pranojnë një premtim të SHBA-ve për F-16. Situata është e komplikuar më tej, sepse ngarkesa e radhës e F-16-ve është e destinuar për në Tajvan dhe Kongresi do të hezitonte t’i vononte ato dërgesa ndërsa kthehet kundër Kinës. /albora.ch/

Marketing