Për shkak të përhapjes së shpejtë të variantit omicron të virusit korona, një tjetër metropol kinez është bllokuar.

Marketing

Siç njoftuan autoritetet në metropolin verilindor kinez të Changchun, vetëm një person për familje lejohet të largohet nga apartamenti çdo dy ditë për të bërë pazar. Për më tepër, rreth nëntë milionë banorë të qytetit do të testohen për virusin.

Autoritetet vendosën të marrin masa drastike pasi disa qindra infeksione ishin zbuluar në provincën Jilin dhe kryeqytetin e saj Changchun në ditët e fundit, transmeton albora.ch.

Kina aktualisht po përjeton valën më të madhe të virusit që nga shpërthimi i parë i koronës në qytetin qendror të Kinës, Wuhan, dy vjet më parë. Në mbarë vendin, të premten u raportuan 1,369 infeksione të reja.

Pas valës së parë të madhe të koronës në Wuhan, Kina mundi ta vinte shpejt nën kontroll virusin me masa të rrepta. Që atëherë, ekonomia e dytë më e madhe ka përjetuar vetëm shpërthime të kufizuara në rajone individuale.

Por që kur omicron u zbulua për herë të parë në qytetin port lindor kinez të Tianjin në fillim të janarit, ekspertët e shëndetësisë kanë frikë se varianti më ngjitës i koronës mund t’i shtyjë masat mbrojtëse kineze në kufijtë e tyre./albora.ch/

Marketing