Ministria e Shëndetësisë e Francës do të shpallë më vonë gjatë ditës së sotme shifër rekorde të infektimeve me koronavirus.

Marketing

Ministri i Shëndetësisë, Olivier Veran tha se do të jenë mbi 350 mijë raste të regjistruara në 24 orët e fundit.

Rekordi i mëparshëm prej 332,252 rastesh të reja ditore u vendos më 5 janar. Që atëherë Franca për dy ditë të tjera ka shënuar më shumë se 300,000 raste të reja për 24 orë, pasi varianti Omicron ka shpërthyer.

“Edhe 350,000 infeksione të reja do të raportohen këtë mbrëmje, madje pak më shumë se kaq. Ne nuk kemi parë kurrë më parë numra të tillë që nga fillimi i krizës”, tha Veran, shkruan “France 24“.

Këto shifra tregojnë shtrirjen e valës aktuale të epidemisë. Kjo ka vazhduar që nga vjeshta dhe u ringjall në fund të 2021 me ardhjen e variantit Omicron.

Rritja e rasteve të regjistruara shpjegohet pjesërisht nga një numër i paprecedentë i testeve PCR: tetë milionë javën e kaluar.

Megjithatë, shpërthimi epidemiologjik është real, siç dëshmohet nga nisja e “normës së pozitivitetit”.  /albora.ch/

Marketing