Është një model i modës së vjetër që nuk kërkon çipa të mangëta ose pajisje të sofistikuara si ABS

Marketing

Fabrika e Renaultit në Moskë do të kalojë në pronësi të qytetit, kështu që prodhimi i makinave Moskvich do të rinovohet, si dhe është planifikuar prodhimi i makinave elektrike, njoftoi kryebashkiaku i Moskës Sergei Sobyanin .

Ministria ruse e Industrisë dhe Tregtisë njoftoi se janë nënshkruar dokumente për transferimin e fabrikave në pronësi të Grupit Renault në Rusi dhe në qytetin e Moskës. Të hënën, Renault njoftoi gjithashtu se kishte vendosur të shesë Ladën, së bashku me pjesën tjetër të biznesit të saj në Rusi. Kompania franceze është prodhuesi i fundit i makinave që largohet nga vendi për shkak të sulmit në Ukrainë, raporton CNN. Ata shitën Renault Rusia dhe 68 për qind të aksioneve në Avtovaz, pronarët e rinj janë Moska dhe Instituti Shtetëror për Kërkime Automobilistike dhe Automobilistike.

Nuk është bërë e ditur nëse Renault ka marrë ndonjë dëmshpërblim dhe në çfarë mase, kështu që nuk është e qartë nëse bëhet fjalë për shitje apo shtetëzim. Francezët i kanë lënë vetes mundësinë e një rikthimi: marrëveshja i jep Renault mundësi të ndryshme për të blerë një aksion në Avtovaz gjatë gjashtë viteve të ardhshme, raporton CNN. Vendimi ishte i vështirë, por përgjegjës për 45,000 punëtorët e tyre në Rusi, njoftuan ata. Në të njëjtën kohë, qëllimi i tyre ishte të ruanin efikasitetin dhe aftësinë e Grupit për t’u kthyer në Rusi në të ardhmen, në një kontekst tjetër, tha CEO Luca de Meo në një deklaratë, shkruan Jutarnji.hr.

Më 23 mars, Renaulti njoftoi se po pezullonte operimet në fabrikën e saj ruse, duke vlerësuar se pezullimi i operacioneve në Rusi do t’i kushtonte rreth 2.2 miliardë euro. Avtovaz Lada mbante pothuajse 21 për qind të tregut rus në 2021. Pas pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt, prodhuesit perëndimorë të makinave u tërhoqën nga Rusia me kompani të tjera të huaja. Toyota dhe Volkswagen njoftuan në fillim të marsit se po pezullonin importet dhe eksportet nga Rusia, Renault ishte një nga kompanitë e pakta franceze të emërtuara nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky për vazhdimin e të bërit biznes në Rusi, ndërsa Ministri i Jashtëm Dmitry Kuleba bëri thirrje për një bojkot global të makinë Renault.

Sanksionet perëndimore dhe lufta në Ukrainë kanë goditur rëndë tregun rus. Vetëm 55,000 makina të reja u shitën në mars, 63 për qind më pak se vitin e kaluar. Lada e pathyeshme mund të përfitojë nga tërheqja e konkurrencës, por prodhimi i saj varet edhe nga pjesët e importuara. Avtovaz dërgoi punëtorë me pushime verore në prill dhe njoftoi se do të kalonte në një javë pune katër-ditore për tre muaj nga qershori në përpjekje për të shpëtuar 40,000 vende pune. Një nga variantet ishte lëshimi i versioneve më të thjeshta të modeleve aktuale, raporton CNN, kështu që ideja për të rigjallëruar Moskvich, një model i vjetër që nuk kërkon çipa të mangët apo pajisje të sofistikuara si ABS, përshtatet në mënyrë të përsosur.

Foto: Wikipedia

Marketing