Një ish-mjeshtër i matematikës dhe student premtues i mjekësisë me vendlindje nga Kosova dogji vetën për përpara djalit të tij adoleshent në një qytet jo shumë larg Londrës, pasi kishte borxhe kumar prej 250,000 paund apo 295 mijë euro, sipas një hetimi që raporton Daily Mail.

Marketing

Bylent ‘Bill’ Troshupa, 53 vjeç me vendlindje nga Prishtina i cili u largua nga Kosova për shkak të regjimit të ish-Jugosllavisë për në Londër, u vetvra pasi humbi mijëra baste gjatë pandemisë me firma përfshirë “William Hill” dhe “888”.

Martesa e tij u prish dhe një urdhër i ndalimit e pengoi atë të vizitonte gruan Julie Martin, 51 vjeç, dhe djalin e tyre 16-vjeçar.

Por babai i dy fëmijëve mbërriti me një thikë, kanaçe me karburant dhe zarf plot me para, ndërsa djali i tij ishte vetëm në shtëpi nëntorin e kaluar.

Ai filloi të përplaste derën duke kërkuar që të futej brenda para se të postonte paratë përmes kutisë së letrës, duke u larguar dhe duke i vënë flakën vetes.

Bylent 'Bill' Troshupa, 53 vjeç
Bylent ‘Bill’ Troshupa, 53 vjeç

Djali i shqetësuar i telefonoi nënës së tij ndërsa ajo po kthehej me makinë në Waltham Abbey, Essex, nga puna rreth orës 20:30 dhe tha se “babai i tij ishte në zjarr” jashtë.

Martin nxitoi në shtëpi për të gjetur Troshupan “në zjarr, duke bërtitur ndërsa binte në dysheme”.

Një fqinj vrapoi me një çorape përpara se ta lyente me një batanije, por djegiet e tij ishin shumë të rënda.

Shërbimet e urgjencës luftuan për 90 minuta në vendngjarje përpara se ai të intubohej për ta mbajtur të rehatshëm dhe të fluturonte me helikopter në spitalin Broomfield.

Dr Niall Martin, nga njësia e djegieve, tha se ai pësoi një arrest kardio-pulmonar dhe vdiq në orën 1:30 të mëngjesit. Mjeku ligjor i lartë Lincoln Brookes regjistroi një vendim për vetëvrasje në gjykatën e mjekëve të Chelmsford.

Martin, e cila gjithashtu ka një vajzë, 22 vjeçe, u ul në seancën 1-orëshe me lot duke shtrënguar duart e dy miqve. Hetimi vjen pasi ministrat janë kritikuar për vonimin e një Libri të Bardhë mbi rregulloret e lojërave të fatit, të cilat pritet të zbuten.

Më pas, Martin, e cila është bërë një aktiviste e zëshme për viktimat e varësisë ndaj lojërave të fatit, tha për Daily Mail se “Qeveria duhet të përshpejtojë veprimet”.

“Kjo nuk ka të bëjë me vdekjen e burrit tim. Kjo më ka prekur mua, ka prekur fëmijët tanë, ka prekur familjen e tij. Por kjo është vetëm maja e ajsbergut, ka mbi 400 vetëvrasje çdo vit dhe mijëra të tjera me anti-depresivë dhe probleme të shëndetit mendor që vuajnë”.

Julie Martin, 51 vjeç, (foto duke mbërritur në gjykatën e Chelmsford Coroner’s Court në Essex)

Gjykata dëgjoi se Troshupa ishte një mrekulli e matematikës si fëmijë, duke fituar një konkurs kombëtar në vendlindjen e tij, Kosovë dhe duke u renditur i treti në të gjithë ish-Jugosllavinë.

Ai ishte në vitin e dytë të studimeve për mjekësi në Kroaci kur filloi Lufta Ballkanike dhe iu desh të ikte në fluturimin e fundit pasi ishte në rrezik nga nacionalistët serbë si një mysliman etnik kosovar.

Troshupa mbërriti në Londër, por asnjë nga kualifikimet e tij nuk u njohën, kështu që ai punoi si shofer. Ai u takua me zonjushën Martinin dhe u martuan, por ai kishte probleme me shëndetin mendor nga lojërat e fatit.

Në izolim të pandemisë, ai u la në pushim dhe u nda nga gruaja e tij pasi u dënua për sulm ndaj saj në shtator 2020.

Martin tha: ‘Ai u mund nga humbja e asaj që mund të kishte qenë jeta e tij. Unë mendoj se kjo është arsyeja pse ai filloi të luante kumar dhe kjo e shkatërroi atë’, përfundon shkrimi i “Daily Mail”.

Marketing