Rusia po stërvit dhe po përgatitet të sjellë mercenarë libianë, serbë dhe nga Nagorno-Karabakh për të luftuar në Ukrainë, përveç mercenarëve sirianë që tashmë po regjistruan, njoftuan sot Drejtoria kryesore e Inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës (GUR) dhe Shtabi i Përgjithshëm i Forcat e Armatosura të Ukrainës.

Marketing

“Me qëllim të rimbushjes urgjente të humbjeve të trupave pushtuese të Forcave të Armatosura Ruse të Federatës Ruse, ka një kontingjent “paqësor” që vjen nga Nagorno-Karabakh (Azerbajxhan) në Ukrainë,” thanë Forcat e Armatosura të Ukrainës.

“Gjithashtu, sipas informacioneve në dispozicion, janë të përfshirë një numër i madh i militantëve nga vende të tjera (Siria e Serbia)”, shkruan Jerusalem Post.

“Po ashtu është konfirmuar informacioni rreth trajnimit rus të mercenarëve nga Libia për t’u përfshirë në armiqësi në Ukrainë,” pohon Drejtoria e Inteligjencës ukrainase.

Inteligjenca ukrainase u zgjerua në raportet e mëparshme për rekrutimin e mercenarëve sirianë. Ajo thotë se Rusia kishte hapur 14 qendra rekrutimi mercenarësh në Damask, Aleppo, Hamma, Raqqa dhe Deir ez-Zor. Pas stërvitjes, mercenarët pritet të transportohen përmes bazave ajrore Khmeimim dhe më pas Chkalovsky me dy aeroplanë Tu-134 dhe një Tu-154.

Rusia po u paguan mercenarëve të huaj një pagë mujore prej 300-600 dollarë për të luftuar.

“Sirianët pritet të përdorin artileri të rëndë dhe armë snajper kundër ukrainasve”, tha Drejtoria e Inteligjencës. Të premten, presidenti rus Vladimir Putin dha “dritën jeshile” për 16.000 vullnetarë nga Lindja e Mesme./albora.ch/

Marketing