Zvicra ka zgjeruar sanksionet kundër Rusisë për pushtimin e Ukrainës duke i përshtatur ato me vendimet e fundit të Bashkimit Evropian. Masat e vendosura, të premten, nga Këshilli Federal do të hyjnë sot në fuqi, raporton albora.ch.

Marketing

Si është deklaruar nga shteti zviceran “ky rregullim kryhet në përputhje me neutralitetin dhe merr parasysh aktivitetet humanitare, për të cilat parashikohen kufizime”.

Albora.ch i ka dërguar pyetje Bashkimit Evropian lidhur me qëndrimin e Zvicrës karshi këtyre sanksioneve, të cilët e quajtën një mbështetje të madhe që Zvicra i dha BE-së.

“Mbi masat e marra dje dhe të miratuara me procedurë legjislative nga Komisioni Evropian me propozimin e Komisionit dhe Përfaqësueses së Lartë, një paketë e rëndësishme e këtyre masave adresohen për të luftuar paratë që këta njerëz, këta oligarkë kanë në bankat tona dhe në tonë. sistemet financiare”, thuhet në përgjigjen e tyre.

Më tejë, BE në përgjigjen e saj për albora.ch thotë, se shefi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell është i lumtur për qëndrimin e Zvicrës që i është bashkuar paketës me sanksione që janë vendosur për Rusinë.

“Jam shumë i lumtur që Zvicra është bashkuar në zbatimin e kësaj pakete, sepse pa pjesëmarrjen e Zvicrës, masat tona nuk do të kishin qenë aq efektive sa duhet. Ky është një lajm shumë i mirë që Zvicra i bashkohet përpjekjeve të Bashkimit Evropian për të luftuar financiarisht, kundër korrupsionit dhe kundër parave të errëta të oligarkëve që po mbështesin Putinin, të cilët janë në shënjestër të sanksioneve tona dhe që do të vazhdojnë të sanksionohen nga sanksionet tona”, thuhet mes tjerash në përgjigjen e BE-së duke cituar shefin e politikës së Jashtme.

Kujtojmë, se masat e reja prekin veçanërisht tregtinë dhe sektorin financiar, si ndalimi i transaksioneve me bankën qendrore ruse dhe kufizimi i përdorimit të sistemit SWIFT, si dhe ngrirja e aseteve të disa njerëzve të tjerë të afërt me presidentin Vladimir Putin. Mund të jenë 677 persona dhe 53 kompani.

Me urdhëresën e re, ndalohet eksporti në Rusi i të gjitha mallrave që mund të përdoren ndryshe nga qëllimi i tyre, pavarësisht nga qëllimi ose marrësi përfundimtar. Nuk është as e mundur të eksportohen mallra që mund të kontribuojnë në forcimin ushtarak dhe teknologjik të Rusisë ose në zhvillimin e sektorit të saj të mbrojtjes dhe sigurisë.

Sidoqoftë, lufta në Ukrainë ka hyrë në javën e dytë, me disa qytete kyçe që janë goditur nga raketat ruse ndërsa një autokolone automjetesh ushtarake po lëviz ngadalë drejt kryeqytetit.

Mbi një milion ukrainas janë larguar në vendet fqinje, por për personat që nuk kanë larguar jeta vazhdon me sulmeve dhe bombardimeve të shumta.

Parlamenti ukrainas thotë se 390 foshnja kanë lindur në Kiev gjatë 8 ditëve të fundit- 199 djem dhe 191 vajza.

Shumica e banorëve janë strehuar në stacionet e metrosë apo në bodrumet e spitaleve për ti shpëtuar agresionit rus.

Kherson, në Ukrainën jugore, është qyteti i parë më i madh që është pushtuar nga Rusia pas më shumë se një jave luftimesh intensive. /albora.ch/

Lexo edhe:

Marketing