Marketing

Dy javë pasi Zvicra hoqi po thuajse të gjitha kufizimet, numri i infeksioneve po rritet përsëri. Pse po ndodh kjo dhe çfarë do të thotë?

Pas arritjes së kulmit në janar, më pas rënies dhe stabilizimit për një kohë, duke bërë që Këshilli Federal të heqë po thuajse të gjitha masat shëndetësore nga 17 shkurti, por numri i infeksioneve të reja është në rritje përsëri, transmeton albora.ch.

Pak më shumë se 16,000 raste në javën e tretë të shkurtit, numri u rrit në më shumë se 18,000 shtatë ditë më parë dhe në 23,023 raste shtesë të enjten, një rritje prej mbi 31 përqind në një javë, sipas të dhënave nga Zyra Federale e Publikut. Shëndeti (FOPH).

Derisa kjo rritje mund të jetë zhgënjyese për të gjithë ata që shpresojnë se Këshilli Federal do të heqë rregullat e mbetura të Covid, maska ​​​​në transportin publik dhe në institucionet shëndetësore, si dhe detyrimin e izolimit për individët e infektuar nga fundi i muajit, ky evolucion epidemiologjik ishte i parashikueshëm.

Në të paktën, “nuk është një surprizë”, tha Didier Pittet, kreu i shërbimit të parandalimit të infeksionit në Spitalet Universitare të Gjenevës (HUG), në një intervistë me transmetuesin publik RTS të premten.

Kjo sepse “ne e dimë që Omicron është jashtëzakonisht ngjitës”, tha ai, duke vënë në dukje se ky variant tani përbën 99.7 për qind të të gjitha rasteve me Covid në Zvicër.

“Ndikimi i kontaminimit është aktualisht i zakonshëm. Ne i zbutëm masat, prisnim që të kishte transmetim”.

LEXO EDHE:

Ndërsa virusi “është problematik për njerëzit e pavaksinuar”, fakti që numri i infeksioneve po rritet “nuk është domosdoshmërisht një lajm i keq sepse këto kontaminime kontribuojnë në ndërtimin e imunitetit tonë”, vuri në dukje Pittet.

Kurse ata që nuk i kanë bërë vaksinat e tyre mund të kenë një ecuri më të rëndë të sëmundjes, të tjerët “do të kenë ftohje të vogla dhe dhimbje koke. Nuk është shumë serioze. Ndoshta duhet të kalojmë këtë fazë që të rritet imuniteti dhe vjeshtën e ardhshme të jemi më të armatosur për rikthimin shumë të mundshëm të këtij virusi”, tha ai.

E vetmja mënyrë se si kjo rritje e infeksioneve do të shkaktonte alarm nëse numri i pacientëve me Covid rritej papritur në spitalet zvicerane, duke çuar në ngopjen eventuale të ICU.

Deri më tani, nuk duket se është kështu, megjithëse më shumë pranime për Covid janë regjistruar brenda një jave: nga 127 në 28 shkurt në 138 më 2 mars. Për krahasim, 306 shtretër të ICU ishin zënë nga pacientët me koronavirus në fillim të janarit./albora.ch/

Marketing