Dhjetëra mijëra njerëz po ikin nga trupat ruse në Ukrainë. Video të ndryshme tregojnë se sa kolona makinash po rrotullohen nga Kievi, si dhe radhë të gjata po krijohen edhe para pikave të karburantit.

Vendet përreth – Republika Çeke, Hungaria, Rumania, Sllovakia dhe Polonia – po presin të gjitha një fluks të madh refugjatësh ukrainas. Refugjatët e parë kanë mbërritur tashmë në kryeqytetin polak, Varshavë.

Në një letër të hapur drejtuar këshilltares federale Karin Keller-Sutter, organizata të ndryshme tani po kërkojnë që Zvicra të pranojë 10,000 refugjatë lufte nga rajoni i krizës ukrainase.

Deri më tani mbi 4000 persona kanë nënshkruar peticionin, i cili mbështetet nga të Gjelbrit, Campax, Solidarité sans Frontières dhe Juristët Demokratikë Zviceranë ndër të tjera.

Swiss Refugee Aid tani po kërkon që Zvicra të marrë pjesë në programet për pranimin e refugjatëve dhe ofrimin e ndihmës urgjente në vend, transmeton albora.ch.

Mund të supozohet se nëse përshkallëzimi vazhdon, deri në pesë milionë njerëz mund të zhvendosen, sipas zëdhënëses së SFH Eliane Engeler./albora.ch/

Marketing
Marketing