Coronavirus economic impact concept image

Në Zvicër, 32,128 raste të reja me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit, sipas shifrave të publikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH), shkruan ticino. U raportuan nëntë vdekje të reja, ndërsa 121 persona u shtruan në spital. Pikërisht një javë më parë, UFSP njoftoi 23,023 raste, ose 9,105 më pak. Në të njëjtën ditë pati 8 të vdekur dhe 132 të shtruar në spital. 626 persona janë aktualisht në terapi intensive. Pacientët me Covid zënë 16.00% të vendeve të disponueshme të ICU, me një përqindje zënie prej 74.60%, transmetonalbora.ch.

Marketing

Gjatë 24 orëve të fundit janë transmetuar rezultatet e 69.302 testeve, tregon UFSP. Norma e pozitivitetit është 46.4%, nga 43.3% javën e kaluar. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, është 1.28. Varianti Omicron përbën 99.7% të rasteve. Në total, 69.09% e zviceranëve kanë marrë tashmë dy doza të vaksinës. Mes popullsisë mbi 12 vjeç, përqindja rritet në 78.16%. Përveç kësaj, 76.06% e njerëzve mbi 65 vjeç dhe 41.68% e popullsisë morën të ashtuquajturin përforcues.

Në 28 ditët e fundit, numri total i të infektuarve është 518.598 ose 5954.49 për 100.000 banorë. Që nga fillimi i pandemisë, janë konfirmuar në laborator 3,040,652 raste me Covid-19 nga gjithsej 19,667,077 analiza të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn. Në total janë 12,835 vdekje dhe numri i të shtruarve në spital është 47,689.

Sipas UFSP, 75,215 persona janë aktualisht në izolim pasi kanë rezultuar pozitivë.

Në Ticino, në 24 orët e fundit janë regjistruar 1,301 raste të reja, duke e çuar totalin nga fillimi i pandemisë në 121,696. Janë shënuar 4 vdekje të reja: numri i përgjithshëm i viktimave që nga fillimi i pandemisë është 1139. Në Grisons, faqja e internetit kushtuar evolucionit të koronavirusit tregon 932 infeksione të reja në 24 orë për një total prej 78,352. Numri i të vdekurve mbetet i pandryshuar në 251. /albora.ch/

Lexo edhe:

Marketing