Gjashtë kriminelë të dyshuar nga një bandë ari janë arrestuar në veri të Italisë si të dyshuar për pastrim parash. Një urdhër-arresti europian është lëshuar për dy bashkëpunëtorë të dyshuar nga Zvicra, sipas policisë italiane transmeton albora.ch.

Marketing

Sipas agjencisë së lajmeve Ansa, karabinierët sekuestruan më shumë se 37 kilogramë ar, duke përfshirë monedha, bizhuteri, hekura dhe gurë të çmuar, si dhe një milion euro para të gatshme gjatë operacionit të policisë në Piemonte. Gjithashtu, oficerët zbuluan pesëmbëdhjetë armë të kalibrit të madh me municion.

Sipas hetuesve, ari vjen nga vjedhjet në të gjithë veriun e Italisë. Ari më pas shkrihej në shufra dhe shitej në Zvicër. Brenda pesë muajve janë dokumentuar dy udhëtime javore në Zvicër, gjatë të cilave janë kontrabanduar gjithsej rreth njëqind kilogramë ar në vlerë prej pesë milionë eurosh./albora.ch/

Marketing