Ministri i Jashtëm ukrainas Dmitro Kuleba tha sot se Gjermania dhe Franca bënë një “gabim strategjik” kur nuk e lejuan Ukrainën të anëtarësohej në NATO në vitin 2008.

Marketing

“Nëse ne do të ishim një anëtar i NATO-s, kjo luftë nuk do të kishte ndodhur. Një gabim strategjik u bë në vitin 2008 nga Gjermania dhe Franca, të cilat hodhën poshtë përpjekjet e Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të tjerë për të sjellë Ukrainën në aleancë” tha Kuleba.

Ai shtoi se çmimin e atij gabimi nuk e paguajnë tani Gjermania dhe Franca, por Ukraina./Albora.ch/

Marketing