Ministria e Jashtme e Ukrainës ka akuzuar Rusinë për shkeljen e armëpushimit, duke bombarduar korridorin humanitar nga Zaporizhzhia në qytetin e rrethuar të Mariupolit.

Marketing

Në qytetin port jugor të Mariupolit, njerëzit jo vetëm po vuajnë nga bombardimet, por nuk kanë ngrohje, ujë, sisteme sanitare apo telefona.

Këtu është zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, Oleg Nikolenko:

Siç raporton Associated Press, autobusët duhej të dërgonin furnizime humanitare, përfshirë ushqime dhe ilaçe në qytet, dhe më pas të merrnin civilët për t’i çuar në një vend të sigurt.

Por menjëherë pasi zyrtarët njoftuan se autobusët ishin në rrugë, zyra e presidentit ukrainas tha se ishte informuar për granatimet në rrugën e arratisjes. Është e paqartë nëse karvani i furnizimit arriti në Mariupol ose nëse civilët do të hipin lirshëm në autobusët nëse granatimet vazhdojnë.

Kryebashkiaku hodhi gjithashtu dyshime mbi evakuimet, duke i thënë BBC-së se forcat ruse vazhduan të bombardojnë zonën ku njerëzit po përpiqeshin të mblidheshin. Ai tha se disa rrugë ishin të bllokuara, të tjerat ishin të minuara.

Beteja për Mariupolin është vendimtare sepse kapja e tij mund t’i lejojë Moskës të krijojë një korridor tokësor për në Krime, të cilin Rusia e mori nga Ukraina në vitin 2014. Rreth 200,000 njerëz vlerësohet se gati gjysma e popullsisë prej 430,000 banorësh shpresojnë të ikin./albora.ch/

Marketing