Albanese thotë se nëna e tij kishte vendosur t’i sigurojë atij gjithçka që nuk kishte pasur kurrë në jetën e saj

Marketing

Anthony Albanese , 59 vjeç, do të bëhet kryeministri i ardhshëm i Australisë pasi udhëhoqi partinë e tij Laburiste, e cila ka qenë në opozitë për 10 vitet e fundit, në fitoren elektorale.

Një nga politikanët më jetëgjatë të vendit, ai u premtoi votuesve një ‘ndryshim të sigurt’ ndërsa punonte për të rrëzuar koalicionin konservator liberal-kombëtar që ka qenë në pushtet që nga viti 2013.

Ndërsa kryeministri i mundur Scott Morrison është një ‘buldozer’ i vetëshpallur, Albanese premton të jetë një ‘ndërtues’.

Pas një pandemie në të cilën shtetet australiane u shkëputën fjalë për fjalë nga njëri-tjetri dhe qytetet nën masa të rrepta izolimi, nxitja e unitetit është tani një nga prioritetet për udhëheqësin e ri.

– Unë dua të bashkoj australianët. Dua të gjejmë qëllimin tonë të përbashkët dhe të promovojmë unitetin dhe optimizmin, jo frikën dhe ndarjen, tha ai në një fjalim fitoreje të shtunën mbrëma.

Kush është Albo?

Albanese ka fituar një reputacion si një mbrojtës i sistemit të kujdesit shëndetësor “falas” të Australisë, një avokat i komunitetit LGBT, një republikan dhe një tifoz i pasionuar i regbit.

Ai u rrit nga një nënë beqare, e cila kishte pension invaliditeti dhe jetonte në një banesë sociale. Një kryeministër i ardhshëm me nofkën Albo, ai shpesh përmendi edukimin e tij si themelin e besimeve të tij përparimtare.

Ai besonte se babai i tij kishte vdekur para se të lindte, por më pas si adoleshent mësoi se nëna e tij kishte mbetur shtatzënë me një burrë të martuar, i cili ka shumë të ngjarë ende gjallë – ndërsa udhëtonte në Evropë.

Tridhjetë vjet më vonë, ai gjeti të atin, Carl Albanese , dhe fluturoi për në Itali për herë të parë për ta takuar atë dhe gjysmë vëllezërit dhe gjysmë motrat e tij.

Albanese tha se nëna e tij, Maryanne Ellery , vendosi t’i siguronte atij gjithçka që nuk kishte pasur kurrë në jetën e saj. Me mbështetjen e saj, ai u bë i pari në familje që mbaroi shkollën dhe shkoi në kolegj.

Ai përmendi djalin e tij Nathan si frymëzim për krijimin e një bote më të mirë . Ai u divorcua nga gruaja e tij, me të cilën kaloi 19 vite, në vitin 2019 dhe në fushatë iu bashkua edhe partnerja e tij e re, Jodie Haydon.

Përfaqësues për 25 vjet

Albanese ishte kreu i Partisë së Punës për tre vjet dhe ai mori drejtimin pas humbjes tronditëse elektorale të paraardhësit të tij Bill Shorten në 2019.

Por ai nuk është i ri në politikë – ai ka qenë në Partinë e Punës që në moshën 20-vjeçare.

Ai ishte në politikën federale dhe shtetërore përpara se të zgjidhej në Distriktin Qendror të Sidneit në ditëlindjen e tij të 33-të në 1996.

Në vitin 2007, kur laburistët erdhën në pushtet nën Kevin Rudd , Albanese u bë Ministër i Infrastrukturës dhe Transportit.

Ai mbeti një figurë me ndikim edhe kur partia hyri në një periudhë të trazuar pasi Rudda zëvendësoi Julia Gillard në 2010.

Rudd mori sërish postin e kryeministrit në vitin 2013 dhe mbështetja e Albanese e çoi atë në postin e zëvendëskryeministrit. Por ai ishte në atë pozicion për vetëm 10 javë, sepse laburistët humbën zgjedhjet.

Më pas ai kandidoi për kryetar partie, por pavarësisht nga popullariteti i tij në mesin e anëtarëve të zakonshëm, rivali i tij Bill Shorten pati më shumë mbështetje midis deputetëve dhe u zgjodh lider i opozitës në Australi.

Vetëm në vitin 2019 erdhi koha e Albo – pasi Shorten u hoq nga posti i udhëheqësit të Laburistëve.

Ndryshimi i qëndrimeve

Albanese ishte zëri kryesor i fraksionit laburist të krahut të majtë, por që kur u bë kryetar ai është pozicionuar më shumë drejt qendrës dhe është përpjekur të rikthejë më shumë votues konservatorë që u larguan nga partia në zgjedhjet e 2019-ës.

Në të njëjtën kohë, ai hoqi dorë nga mbështetja e tij për masa më agresive klimatike dhe forcoi retorikën e tij ndaj Kinës dhe sigurisë kombëtare.

Ai gjithashtu mbështeti një politikë të diskutueshme australiane që kërkon kthimin e të gjithë azilkërkuesve që mbërrijnë me anije – diçka që ai dikur e kundërshtoi publikisht.

Krahas qëndrimeve, Albanese ka pësuar një transformim fizik – ka rënë në peshë dhe ka ndryshuar stil dhe ka thënë se aksidenti automobilistik i vitit 2021 ishte një ‘zgjim’ për të.

Megjithatë, ai mbeti besnik ndaj rrënjëve të Laburistëve, duke premtuar fonde të mëdha për sektorin e kujdesit për të moshuarit, kujdes më të lirë për fëmijët dhe forcimin e industrisë së prodhimit.

Gjithashtu, laburistët janë zotuar të mbajnë një referendum mbi një organ që do t’u japë Aborigjenëve dhe ishujve të ngushticës Torres një rol në formimin e politikave që zbatohen për ta.

Në fjalimin e tij të fitores, Albanese u zotua të mos linte asnjë australian të bllokuar – duke u thirrur në edukimin e tij.

– Për vendin tonë flet shumë që djali i një nëne beqare që ka marrë përfitime invaliditeti dhe është rritur në një apartament social mund të qëndrojë para jush sonte si kryeministër i Australisë. Unë dua që Australia të vazhdojë të jetë një vend që, pavarësisht se ku jetoni, kë doni apo cili është mbiemri juaj, nuk vendos kufij në rrugën tuaj të jetës. Shpresoj se udhëtimi im i jetës do të frymëzojë australianët që të arrijnë tek yjet, përfundoi ai/jutranji.hr.

Foto: Twitter; Wikipedia

Marketing