Të paktën 35 persona u vranë në një sulm rus në një terren trajnimi ushtarak pranë kufirit polak, thanë zyrtarët. 134 të tjerë u plagosën dhe po trajtohen në spitale, tha guvernatori i rajonit perëndimor të Ukrainës të Lviv (Lemberg), Maxym Kosyzkyj, në Facebook, shkruan blick.

Marketing

Në mesditë, të gjitha zjarret në vend ishin shuar. Ekspertët tani po shqyrtojnë dëmet. Fusha e stërvitjes është në veri-perëndim të Lviv dhe vetëm rreth 15 kilometra nga kufiri polak, transmeton albora.ch.

Kosyzkyj kishte folur më parë për 9 të vdekur dhe 57 të plagosur. Më shumë se 30 raketa u lëshuan.

Videot dhe fotot tregojnë shkatërrime të rënda të vendit. /albora.ch/

Zona e qitjes është 35 kilometra nga kufiri ukrainas-polak.  Që nga viti 2015, Shtetet e Bashkuara kanë dërguar rregullisht instruktorë në terren për të trajnuar ushtrinë ukrainase, dhe objekti ka qenë gjithashtu skena e stërvitjeve ndërkombëtare të NATO-s.

Lexo edhe:

Marketing