Ish-kancelari Sebastian Kurz aktualisht po mbledh kilometra ajrore.

Marketing

Së fundmi ai ka nisur punën e tij të re në Silicon Valley, SHBA.

Siç raporton “Heute”, ish-kreu i qeverisë austriake tashmë po punon si strateg global në Thiel Capital. “Kompania e investimeve drejtohet nga Peter Thiel, një fans i vendosur i Trump dhe profesionist i teknologjisë, i cili e njeh Kurz që nga koha e tij si Ministër i Jashtëm”, shkruan gazeta.

Përveç kësaj, 35 vjeçari thuhet se është parë vazhdimisht në aeroportet e Zvicrës dhe Gjermanisë, ku thuhet se do të ndërtojë jetën e tij të re pas politikës. Kurz synon të pranojë një ose tjetrin mandat të bordit mbikëqyrës në Evropë. /20minuten/

Sipas “Today”, Sebastian Kurz thuhet se ka themeluar kompaninë e tij, “SK Management GmbH”.

Sebastian Kurz është drejtor menaxhues dhe aksioner i vetëm i kompanisë dhe, sipas gazetës, ka sjellë 35 mijë euro në kompani. Për të është e rëndësishme që të vazhdojë të paguajë taksat në Austri”, tha për “Today” një i besuar i ish-kancelarit. Ai ka nevojë për “SK Management GmbH” për të menaxhuar aktivitetet e ardhshme ekonomike, për shembull nëse ai investon vetë në start-ups ose jep leksione me pagesë.

Sebastian Kurz dha dorëheqjen nga të gjitha zyrat politike në rrjedhën e aferës së bisedës më 2 dhjetor 2021 pas dhjetë vjetësh në qeveri. Kohët e fundit u njoftua se ai do të bëhej bashkëkryetar i Toni Bler i Këshillit Evropian kundër Antisemitizmit.

Më 27 nëntor ai u bë edhe baba për herë të parë i një djali të quajtur Konstantin. Fëmija mësohet se ka luajtur gjithashtu një rol kyç në faktin pse ai u tërhoq nga politika në fund të vitit të kaluar. /albora.ch/

Marketing