Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha sot  se forcat ruse vazhdojnë të bëjnë “përparim të kufizuar” në avancimin drejt Kievit, dhe se mund të përgatiten për një sulm të ri kundër kryeqytetit ukrainas në ditët në vijim, raporton cnn.

Marketing

“Mbetet shumë e pamundur që Rusia të ketë arritur me sukses objektivat e përshkruara në planin e saj para pushtimit”. Çështjet logjistike që kanë penguar përparimin rus vazhdojnë, ashtu si edhe rezistenca e fortë ukrainase ”, tha ministria në një përditësim të inteligjencës.

Kolona masive u shpërnda: Imazhet e reja satelitore të marra të enjten tregojnë një autokolonë ushtarake ruse në veriperëndim të Kievit që shtrihej më shumë se 40 milje (64 kilometra) është “shpërndarë dhe ridisponuar kryesisht”, thotë Maxar Technologies.

Imazhet tregojnë se disa elementë të kolonës janë “ripozicionuar” në pyje dhe zona me pemë pranë Lubyanka, Ukrainë, sipas Maxar./albora.ch/

Marketing