Sot po vazhdon dita e shtatë nga pushtimi që po i bën Rusia, Ukrainës.

Marketing

Ndonëse është konfirmuar se sonte do të mbahet takimi i dytë për të arritur paqe mes të dyja vendeve, deri më tani nuk ka pasur armëpushim ose përparim në këtë aspekt. Bombardimet e Rusisë po vazhdojnë në gjithë territorin e Ukrainës, raporton albora.ch.

Si duke plani për luftë nga Rusia paska qenë i hershëm. Sipas disa dokumenteve që kanë rrjedhur nga trupat ruse shihet se lufta kundër Ukrainës u miratua më 18 janar.

Ndërsa si plan fillestar për të kapur Ukrainën ishte paraparë 20 shkurti deri më 06 mars.

“Dokumenti i rrjedhur nga trupat ruse që tregon luftë kundër Ukrainës u miratua më 18 janar dhe plani fillestar për të kapur Ukrainën duke filluar nga 20 shkurt deri më 06 mars”, thuhet në një postim në Twitter.

Kujtojmë, se ushtria ruse pretendon se ka marrë kontrollin e qytetit më të rëndësishëm strategjik të Khersonit në Ukrainën jugore, pasi forcat e armatosura ukrainase thanë se trupat ruse kishin zbarkuar në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv dhe shkaktuan përleshje të menjëhershme, transmeton albora.ch.

Kherson

Ushtria ruse pretendon se ka marrë kontrollin e plotë të Khersonit, një qytet port kyç ukrainas në Detin e Zi. Pamjet treguan forcat ruse dhe tanket në qendër të qytetit mes raporteve për ngritjen e postblloqeve përreth qytetit.

Lufta në Kharkiv

Parashutistët rusë zbarkojnë në qytetin e dytë të Ukrainës mes luftimeve të ashpra. Zyrtarët ukrainas thonë se një spital është sulmuar dhe kazerma e një shkolle fluturimi është djegur pas një sulmi ajror.

Navalny u kërkon rusëve të protestojnë

Kritiku i burgosur i Kremlinit, Alexei Navalny u kërkon rusëve që të protestojnë çdo ditë kundër pushtimit të Ukrainës, duke thënë se ata nuk duhet të jenë një “komb frikacakësh të frikësuar”.

Biden e cilësoi Putinin si ‘diktator’

Presidenti i SHBA Joe Biden, e cilësoi Vladimir Putinin “diktator” në fjalimin e tij dhe shpall një ndalim të avionëve rusë që të përdorin hapësirën ajrore të SHBA.

Rusia u kërkon banorëve të Kievit të ikin

Ministria ruse e mbrojtjes u kërkoi banorëve të Kievit të largoheshin dhe tha se do të godiste zona të paspecifikuara të përdorura nga shërbimet e sigurisë dhe komunikimet e Ukrainës. Rusia e përshkruan sulmin e saj ndaj Ukrainës si një “operacion special”, jo një pushtim që kërkon territor, transmeton albora.ch.

Kolona e blinduar

Një zyrtar amerikan tha se një kolonë e blinduar me kilometra të gjatë që godiste kryeqytetin, Kiev, nuk kishte bërë asnjë përparim në 24 orët e fundit, i ngrirë në vend nga problemet logjistike, mungesat e karburantit dhe ushqimit dhe ndoshta duke ndaluar për të rivlerësuar taktikat.

Rusia thotë se është gati për më shumë bisedime

Kremlini ka thënë se zyrtarët rusë janë gati të mbajnë një raund të dytë bisedimesh me Ukrainën, por shtoi se nuk ishte e qartë nëse zyrtarët ukrainas do të paraqiteshin.

Ikja e civileve

Gati 875,000 njerëz janë larguar tani nga Ukraina që kur Rusia nisi pushtimin e saj,  sipas  agjencisë së Kombeve të Bashkuara për refugjatët (UNHCR). Gjykata e OKB-së do të mbajë seancat e luftës

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e OKB-së thotë, se do të mbajë seanca publike më 7 dhe 8 mars mbi akuzat e Ukrainës për “gjenocid” nga Rusia, ndërsa Asambleja e Përgjithshme do të votojë më vonë të mërkurën nëse do të urdhërojë Rusinë të tërheqë trupat e saj.

Kompanitë u larguan nga Rusia

Një varg kompanish perëndimore thonë se po ngrijnë ose zvogëlojnë biznesin me Rusinë, duke përfshirë Apple, tre nga kompanitë më të mëdha të transportit në botë dhe firmat e energjisë Eni, ExxonMobil dhe Boeing.

Çmimi i naftës rritet

Çmimet e naftës rriten mbi 110 dollarë për fuçi, pavarësisht se anëtarët e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë ranë dakord të lëshojnë 60 milionë fuçi nga rezervat.

Linjat e transportit botëror ndalojnë dërgesat ruse

Gjigandi danez i transportit Maersk, MSC me bazë në Zvicër dhe CMA CGM franceze thonë, se nuk do të marrin më rezervime për mallra nga Rusia dhe do të pezullojnë shumicën e dërgesave .

Ndihma e Bankës Botërore

Banka Botërore ka përgatitur një paketë ndihme prej 3 miliardë dollarësh për Ukrainën, duke përfshirë të paktën 350 milion dollarë fonde të menjëhershme. /albora.ch/

Marketing