Pasi u ruhapen kinematë, muzetë dhe institucionet e tjera kulturore pas një bllokimi njëmujor si pasojë e COVID-19, Danimarka regjistroi një numër rekord të infektimeve me koronavirus të hënën.

Marketing

Vendi nordik regjistroi 28,780 raste të reja për 24 orë dhe numri i shtrimeve në spital të lidhura me koronavirusin u rrit në 802, më i larti në një vit.

Megjithatë, autoritetet shëndetësore thanë në fillim të këtij muaji se varianti tashmë mbizotërues i Omicron ishte më i butë nga sa mendohej fillimisht dhe se rreth 29% e atyre në spital ishin atje për arsye të tjera përveç COVID-19, raporton reuters.

Që nga një kulm prej 82 në 6 janar, numri i pacientëve me COVID-19 në kujdesin intensiv ka rënë në mënyrë të qëndrueshme në 52 të hënën.

Si pasojë, ligjvënësit javën e kaluar ranë dakord të lehtësojnë kufizimet, duke përfshirë rihapjen e teatrove, kinemave, muzeve, parqeve argëtuese dhe kopshteve botanike dhe lejimin e spektatorëve të kufizuar në ngjarjet sportive të brendshme dhe të jashtme.

Danimarka ka mbështetje të lartë për vaksinimin kundër COVID-19, me katër nga pesë që kanë marrë dy vaksina dhe pak më shumë se gjysma e popullsisë me tre vaksina. /albora.ch/

Marketing